59 proc. Polaków nie wierzy w realizację obietnic wyborczych kandydatów na prezydenta – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. Badanie zrealizowano jeszcze przed pierwszą turą wyborów, a wyniki opublikowano w środę.
Na pytanie: czy wierzysz w realizację obietnic wyborczych kandydatów na prezydenta – 59 proc. respondentów odpowiedziało, że nie. W spełnienie obietnic składanych w kampanii wierzy 28 proc. badanych, a 13 proc. nie ma zdania.
Badanie zostało wykonane przez Instytut Badań Pollster od 13 do 15 maja na grupie 1697 dorosłych Polaków. (PAP)
Trzaskowski zabiega o najmłodszych wyborców; akcja „Młodzi naprzód” skierowana do studentów
W ostatnich dwóch tygodniach kampanii wspierająca kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego akcja „Młodzi naprzód” ma skupić się na studentach. Wiemy, że młodzi często głosują na kandydatów antysystemowych, ale te decyzje podejmowane są z różnych powodów – powiedziała PAP koordynatorka akcji Aleksandra Kot.
„Intensyfikujemy działania, chcemy być częściej na ulicach, w terenie i skupić się na studentach. Już od środy ruszamy w miejsca, gdzie jest ich najwięcej, tam, gdzie są ośrodki akademickie” – powiedziała PAP koordynatorka zainagurowanej w marcu akcji „Młodzi naprzód” oraz jednocześnie najmłodsza posłanka w tej kadencji Sejmu Aleksandra Kot (KO). Jak wskazała, na trasie w ostatnich dwóch tygodniach kampanii powinna znaleźć się większość miast wojewódzkich, w tym Kraków, Wrocław i Trójmiasto.
„Chcemy, żeby rówieśnicy przekonywali rówieśników. Nawet, jeśli czyimś pierwszym wyborem była Magdalena Biejat (Lewica) czy Adrian Zandberg (Razem) to wciąż jest wiele spraw, które są wspólne” – podkreśliła Kot. Jak dodała, choć zdaje sobie sprawę, że młodzi wyborcy często głosują na najbardziej antysystemowych kandydatów, to te decyzje podejmowane są z różnych powodów. „Myślę, że o każdy głos trzeba walczyć” – oceniła.
Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News wynika, że wśród najmłodszych wyborców w wieku 18-29 lat najlepszy wynik w I turze wyborów prezydenckich uzyskali kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen (36,1 proc.) oraz kandydat Razem Adrian Zandberg (19,7 proc.).
Żaden z nich nie przekazał poparcia ani popieranemu przez PiS Karolowi Nawrockiemu, ani Rafałowi Trzaskowskiemu, którzy znaleźli się w II turze wyborów. Mentzen zaproponował za to obu kandydatom rozmowę na swoim kanale na YouTube oraz podpisanie deklaracji z postulatami ważnymi dla jego wyborców. Na propozycję wprost przystał Nawrocki.
Trzaskowski zadeklarował we wtorek w Sosnowcu, że weźmie udział w rozmowie. „Tak, panie Sławomirze, przyjdę, porozmawiamy” – podkreślił kandydat KO. Jak dodał, nie gwarantuje, że cokolwiek podpisze. „Ale gwarantuję, że porozmawiamy szczerze” – zapewnił. Według Trzaskowskiego w wielu sprawach obaj mogą się zgodzić. „W kilku na pewno się nie zgodzimy, ale otwarta debata to jest dokładnie to, czego potrzebujemy” – podkreślił Trzaskowski.
Kandydat KO przekonywał też, że jednym z najważniejszych postulatów wydaje się „przyjrzenie się perspektywom młodych ludzi”, czym on sam zajmuje się od lat, m.in. organizując Campus Polska. „Spotykam się z młodzieżą w Warszawie, pomagam młodym ludziom w Warszawie, zająłem się na serio kryzysem psychiatrii dziecięcej (..) Na serio zajmujemy się tym, żeby edukacja byka jeszcze bardziej nowoczesna” – mowił we wtorek, pytany o kwestię przyciągnięcia młodych wyborców.
W I turze wyborów prezydenckich Trzaskowski zdobył 31,36 proc., zaś popierany przez PiS Karol Nawrocki – 29,54 proc. Na trzecim miejscu znalazł się kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen z wynikiem 14,81 proc. głosów. Następni w kolejności byli: europoseł, lider Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun (6,34 proc.), kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia (4,99 proc.), lider partii Razem Adrian Zandberg (4,86 proc.) oraz kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat (4,23 proc.).
Druga tura wyborów odbędzie się 1 czerwca. (PAP)
sno/ mhr/