Rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prokurator Piotr Antoni Skiba powiedział, że pełnomocnik Barbary Skrzypek chciał uczestniczyć w jej przesłuchaniu, motywując to jej stan zdrowia: koniecznością noszenia okularów i podenerwowaniem związanym z przesłuchaniem.
Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zmarła w sobotę. Potwierdzając tę informację w TV Republika szef PiS zasugerował, że za jej śmierć odpowiedzialni są prokuratorzy, którzy w środę, 12 marca, przesłuchiwali ją w śledztwie ws. spółki Srebrna. Przesłuchanie prowadziła prok. Ewa Wrzosek.
Prokurator Skiba podczas poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że z protokołu przesłuchania wynika, iż rozpoczęło się ono o godz. 10, a zakończyło o godz. 14.40; w trakcie była zarządzona kilkunastominutowa przerwa.
„W przesłuchaniu wzięli udział przedstawiciele, pełnomocnicy pokrzywdzonego obywatela austriackiego, adwokat Jacek Dubois, jak również adwokat Krystian Lasik. Na przesłuchanie stawiła się pani świadek, jak również osoba wskazywana jako pełnomocnik czyli mec. (Krzysztof) Gotkowicz” – mówił prok. Skiba.
Dodał, że z zapisów protokołów wynika, że Gotkowicz wskazał, iż chce występować jako pełnomocnik świadka, motywując to szerokim interesem Skrzypek, „wskazując na jej stan zdrowia w postaci konieczności noszenia okularów i niemożności czytania bez okularów, jak również podenerwowaniem związanym z przesłuchaniem po raz pierwszy w tej sprawie”.
„Z zapisów protokołów wynika, że prowadząca postępowanie prok. Ewa Wrzosek na podstawie art. 87 par. 3 kodeksu postępowania karnego nie dopuściła do przesłuchania jako pełnomocnika świadka pana adwokata. Zarządzenie zostało odnotowane w protokole ze wskazaniem, że udzielono ustnego uzasadnienia, jak również poinformowano w protokole, że drogą pocztową wydane zostanie zarządzenie i będzie mógł je odebrać droga pocztowa adwokat, z uzasadnieniem i pouczeniem odnośnie możliwego przesłuchania” – powiedział Skiba. (PAP)
Art. 87. [Udział pełnomocnika]
§ 1. Strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika.
§ 2. Osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu.
§ 3. Sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, o którym mowa w § 2, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby niebędącej stroną.