9.8 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Sienkiewicz: Chcemy wyodrębnić sam Grób Nieznanego Żołnierza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Chcemy wyodrębnić sam Grób Nieznanego Żołnierza jako coś, co jest w pewnym sensie emocjonalnie i faktycznie „modelem ojczyzny” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Jak zaznaczył, jest to jedyne miejsce w Polsce, które łączy wszystkich Polaków.

W czasie czwartkowego briefingu szef MKiDN został zapytany, czy będą zmiany w projekcie odbudowy Placu Saskiego w Warszawie.
„Póki nie zmieni się ustawa o Pałacu Saskim, jestem zobowiązany kontynuować odbudowę. Do tego obliguje mnie prawo” – powiedział Sienkiewicz.
Jak podkreślił, „osobiście jestem zwolennikiem tej budowy – tylko w innym ujęciu”.
„Nie odbudowujemy pałacu. My tworzymy godne otoczenia Grobu Nieznanego Żołnierza – jedynego miejsca w Polsce, które łączy wszystkich Polaków” – zaznaczył szef MKiDN.
„Nie może być tak jak do tej pory, że po jednej stronie jest hotel z kasynem a po drugiej stronie firmy. To nie jest godne otoczenie” – dodał.
„Chcemy wyodrębnić sam Grób Nieznanego Żołnierza, jako coś co jest w pewnym sensie emocjonalnie i faktycznie jest +modelem ojczyzny+” – powiedział Sienkiewicz.
Odbudowa Pałacu Saskiego stanowi realizację deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 r., która zakończyła wieloletnią debatę publiczną nad potrzebą odbudowy historycznych gmachów przy pl. Piłsudskiego. Budowle mają stać się dopełnieniem odbudowy zniszczonej w czasie II wojny światowej stolicy, a w konsekwencji być symbolem umocnienia jedności wspólnoty obywatelskiej.
Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic planowane jest w 2030 roku. (PAP)

 

Autor: Magdalena Gronek, Anna Kruszyńska

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520