14.6 C
Chicago
poniedziałek, 5 maja, 2025

Senatorka Republikanów Lisa Murkowski: Niedobrze mi, gdy widzę jak Trump wchodzi w objęcia Putina

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Robi mi się niedobrze, gdy widzę jak administracja Trumpa wydaje się odchodzić od naszych sojuszników i wchodzić w objęcia Putina – powiedziała w sobotę senatorka Republikanów Lisa Murkowski. Zasugerowała, że Biały Dom chce zakończyć wszelkie wsparcie dla Ukrainy.

„Ten tydzień rozpoczął się od tego, jak urzędnicy administracji odmawiali przyznania, że Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie. Kończy się napiętą, szokującą rozmową w Gabinecie Owalnym i szeptami z Białego Domu, że mogą spróbować zakończyć wszelkie wsparcie USA dla Ukrainy” – napisała Murkowski na platformie X. „Wiem, że polityka zagraniczna nie jest dla osób o słabych nerwach, ale w tej chwili robi mi się niedobrze, kiedy administracja wydaje się odchodzić od naszych sojuszników i wchodzić w objęcia Putina, zagrożenia dla demokracji i wartości USA na całym świecie” – dodała.
Murkowski zdawała się odnosić m.in. do doniesień „Washington Post”, według których administracja Trumpa rozważa wstrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Trump wciąż ma do wykorzystania uprawnienia do wysłania Ukrainie sprzętu o wartości ok. 4 mld dolarów, lecz jak dotąd sprzęt przekazywany jest w ramach wcześniejszego pakietu ogłoszonego przez prezydenta Bidena. NBC News podało tymczasem w sobotę, że Departament Stanu polecił agencji pomocowej USAID wstrzymać programy wspierające sieć energetyczną Ukrainy. Według telewizji, doszło do tego jednak jeszcze przed spotkaniem prezydentów w piątek.
Murkowski jest pierwszym politykiem partii rządzącej, który wyraźnie skrytykował postawę prezydenta USA wobec Ukrainy od czasu publicznej kłótni w Gabinecie Owalnym. Inni orędownicy wsparcia dla Ukrainy w Senacie albo nie zabrali głosu, albo wzięli stronę Trumpa. Senator Lindsey Graham, który spotkał się z Zełenskim tuż przed piątkowym spotkaniem, stwierdził po kłótni w Białym Domu, że prezydent Ukrainy „nie jest kimś, z kim można robić interesy”, oznajmił że jest dumny z postawy wiceprezydenta Vance’a i sugerował, że Zełenski powinien podać się do dymisji.
Szef komisji ds. sił zbrojnych Roger Wicker, który przewodniczył delegacji senatorów, którzy spotkali się w piątek z Zełenskim i zapewniał go wówczas o poparciu, skasował z mediów społecznościowych wpisy o tym wydarzeniu.
W Izbie Reprezentantów dwóch proukraińskich polityków Republikanów wyraziło żal z powodu awantury, lecz nie skrytykowało prezydenta wprost.
„Ukraina chce niepodległości, wolnego rynku i rządów prawa. Chce być częścią Zachodu. Rosja nienawidzi nas i naszych zachodnich wartości. Powinniśmy jasno powiedzieć, że opowiadamy się za wolnością” – powiedział kongresmen z Nebraski Don Bacon, który nad drzwiami swojego biura ma wywieszoną flagę Ukrainy z napisem „rosyjski okręcie wojenny, idź w ch..”. Kongresmen z Nowego Jorku Mike Lawler stwierdził z kolei, że rozłam w stosunkach z Ukrainą byłby „katastrofalny dla Europy i wolnego świata”.
Z kolei urodzona w Ukrainie Victoria Spartz, od dawna krytyczka Zełenskiego, oskarżyła prezydenta o to, że nie potrafił obronić swojego narodu i że obraził Trumpa.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

 

osk/ zm/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"