17.2 C
Chicago
wtorek, 13 maja, 2025

Semeniuk-Patkowska: Będziemy oddziaływać na UE terapią szokową

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie zastosować wobec UE terapię szokową. Embargo na ukraińskie zboże pokazało zachwianie po stronie KE i wyostrzenie jej wzroku na problemy związane z rolnictwem – powiedziała w poniedziałek w Studiu PAP wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.

Wiceszefowa resortu Olga Semeniuk-Patkowska zapytana w poniedziałek w Studiu PAP, w jaki sposób Polska może wpływać na instytucje unijne, by uregulować import produktów z Ukrainy wskazała, że należy zastosować wobec UE „terapię szokową”.
„Udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie to robić. Terapia szokowa w postaci embargo (na ukraińskie zboże – PAP) pokazała zachwianie po stronie KE i w końcu wyostrzenie jej wzroku i kierunku tego wzroku na problemy związane z rolnictwem” – powiedziała wiceminister.
„Nasze wewnętrzne systemowe rozwiązania dotyczące zboża czy innych produktów mogą być niewystarczające, bo jesteśmy w konglomeracie krajów członkowskich, powiązani silnymi więziami gospodarczymi rynku i kapitału. To realny mechanizm, na który musimy mieć wpływ, ale to możemy osiągnąć tylko dzięki współpracy europejskiej” – zaznaczyła Semeniuk-Patkowska.
Od 2 maja do 5 czerwca br. (z możliwością przedłużenia) obowiązuje unijne rozporządzenie zakazujące swobodnego obrotu nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzącymi z Ukrainy w: Bułgarii, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji. Nadal te zboża z Ukrainy można przewozić w tranzycie przez tych pięć państw.
Jak powiedział w poniedziałek w Radiu Zet komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, wszystko wskazuje, że UE zgodzi się na przedłużenie tego rozporządzenia.
28 kwietnia br. Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, a 2 maja br. poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Jednocześnie – jak podała KE – Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących tych i wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy. Tego samego dnia uchylone zostało rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. (PAP)

Cała rozmowa z Olgą Semeniuk Patkowską dostępna także na https://wideo.pap.pl/videos/67633/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1569565,w-oddzialywaniu-na-ue-bedziemy-stosowac-terapie-szokowa.html

 

Autorka: Anna Nartowska

 

an/ mmu/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"