Sankt Petersburg będzie gospodarzem siedmiu meczów piłkarskich mistrzostw Europy (11 czerwca – 11 lipca), w tym dwóch z udziałem Polski. To drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Rosji, mniejsze tylko od Moskwy. Żyje tam pięć milionów ludzi.
Sankt Petersburg słynie ze zjawiskowej architektury, ma też ogromną historię kulturalną. To tam rozgrywa się akcja słynnej „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego, tam też mieszkali i tworzyli Aleksander Puszkin czy Dmitrij Szostakowicz.
Centrum miasta jest zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Elegancja, przepych, a także liczne muzea, opera czy balet przyciągały przed pandemią COVID-19 rocznie ok. pięciu milionów turystów. To jeden z najważniejszych sektorów gospodarki tego ośrodka.
W mieście jest pięć linii metra o łącznej długości ponad 100 km. To jedna z najgłębiej wydrążonych kolei podziemnych na świecie, znana też z niezwykłych rozwiązań architektonicznych. Niektóre stacje zdobią malownicze kolumny i oświetlają ogromne efektowne żyrandole, podobnie jak w Moskwie.
W tym mieście działa też jeden z najlepszych w ostatnich latach rosyjskich klubów piłkarskich. Zenit wywalczył tytuł mistrzowski w ostatnich trzech sezonach, a łącznie dokonał tego osiem razy.
Pierwotnie Polacy mieli rozegrać mecze grupy E ze Słowacją (14 czerwca) i Szwecją (23 czerwca) w Dublinie, ale z powodu pandemii stolica Irlandii utraciła status organizatora. Przejął je Sankt Petersburg, gdzie rozgrywane będą także spotkania grupy B.
Pomiędzy meczami ze Słowacją i Szwecją biało-czerwoni zmierzą się 19 czerwca z Hiszpanią w Sewilli.
Sankt Petersburg
Rok założenia: 1703
Liczba mieszkańców: 5 mln
Odległość od: Warszawy – 1130 km
Sewilli: 4110 km
bazy biało-czerwonych w Sopocie – 1090 km
(PAP)
mm/ pp/