14.9 C
Chicago
sobota, 18 maja, 2024

Sąd Najwyższy Teksasu zablokował lokalny program dochodu gwarantowanego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sąd Najwyższy Teksasu zablokował tymczasowo wejście w życie pilotażowego programu „Uplift Harris”. Jest to lokalny program opracowany przez władze teksańskiego Harris County – program tzw. dochodu gwarantowanego. Stanowy Sąd Najwyższy (SSN) przychylił się tym samym do wniosku Prokuratora Generalnego Kena Paxtona.

Przed orzeczenie SSN dwa sądy niższych instancji – 165. Sąd Okręgowy i 14. Sąd Apelacyjny – odrzuciły wniosek Kena Paxtona, który domaga się całkowitej likwidacji programu „Uplift Harris”.

Po raz pierwszy o planach stworzenia lokalnego programu dochodu gwarantowanego mówiła w 2023 roku sędzia Harris Co. Lina Hidalgo. Na poczet pilotażowego programu bezwarunkowych świadczeń socjalnych dla najuboższych mieszkańców powiatu zabezpieczono finansowanie w postaci 20,5 miliona dolarów z federalnych dotacji otrzymany przez Harris Co. w ramach American Rescue Plan Act z czasów COVID-19.

Sąd Komisaryczny Powiatu Harris zatwierdził program, pomimo że władze federalne dawno zastrzegły, że środki z American Rescue Plan Act mogą być wydane wyłącznie na programy związane z COVID-19.

Zgodnie z programem comiesięczny przelew w wysokości 500 dolarów miałoby otrzymywać niespełna 2 tys. mieszkańców Harris Co., którzy spełnili warunki – tj. mieszkanie pod którymś z 10 najbiedniejszych kodów pocztowych w powiecie oraz egzystowanie na poziomie 200 proc. progu ubóstwa – i zostali wylosowani.Program trwałby przez 18 miesięcy.

Prokurator Generalny Ken Paxton jest zagorzałym przeciwnikiem programu, czego pokłosiem jest tymczasowa blokada SSN, który rozpatrzy jego zgodność ze stanową ustawą zasadniczą.

„Program powiatu Harris polegający na rozdawaniu publicznych pieniędzy bez żadnych warunków, bez kontroli nad ich wydatkowaniem i bez gwarancji korzyści publicznej jest nielegalny” – powiedział wcześniej Paxton o „Uplift Harris”.

„Konstytucja stanowi, że wszyscy mają »równe prawa i żaden człowiek ani grupa ludzi nie jest uprawniona do wyłącznego, odrębnego uposażenia publicznego«. To oparte na loterii rozdawnictwo narusza Konstytucję Teksasu, ponieważ wybór odbiorców jest z natury arbitralny. Władze powiatu mają ograniczone uprawnienia do działania i, podobnie jak wszystkie rządy, mogą działać tylko zgodnie z Konstytucją. Hrabstwo County przekroczyło te uprawnienia” – podkreślił PG Paxton.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520