Módlmy się w intencji pokoju na Ukrainie, by Europa nie została po raz kolejny pogrążona w konflikcie, którego owocem może być tylko śmierć i zniszczenie – powiedział w czwartek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ, odnosząc się do rozpoczętej w czwartek rano agresji Rosji na Ukrainę.
W czasie konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu Polski rzecznik KEP zaapelował o modlitwę o pokój oraz okazanie materialnego wsparcia zagrożonym życiem Ukraińcom.
Papież Franciszek przemawiając w środę 23 lutego podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie ogłosił Środę Popielcową dniem postu i modlitwy w intencji pokoju. Zaapelował jednocześnie do stron zaangażowanych w konflikt na Ukrainie o powstrzymanie się przed działaniami, które doprowadziłyby do dalszych cierpień ludności.
Nawiązując do prośby papieża, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwrócił się w czwartek do biskupów i wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą.
„Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji” – napisał.
Zaapelował również, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej mszy św. zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
„Włączmy się w tę wspólną prośbę, by groźba wojny nie rozprzestrzeniała się jeszcze bardziej, aby ci wszyscy, którzy mają takie zakusy, aby zniszczyć drugiego człowieka w imię swoich własnych interesów – opamiętali się; by Europa nie została po raz kolejny pogrążona w tak dramatycznym konflikcie, którego owocem może być tylko śmierć i zniszczenie – zaapelował rzecznik KEP.
Ks. Gęsiak zapewnił, że w sytuacji przybycia do Polski fali uchodźców z Ukrainy, Kościół w naszej ojczyźnie poprzez wszystkie swoje struktury wesprze tych, którzy będą w potrzebie.
Caritas Polska przygotowała program wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w przypadku dalszej eskalacji działań zbrojnych. Na początku przekazała 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas. Środki zostaną po równo przekazane Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego i Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego na zabezpieczanie bieżących przygotowań do sytuacji kryzysowej w placówkach objętych wsparciem organizacji – powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki. Dodał, że potrzebna jest także pomoc psychologiczna dla dzieci, dla których ostatnie wydarzenia były bardzo traumatyczne”.
Caritas ogłosiła jednocześnie zbiórkę pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Można się w nią włączyć dokonując wpłaty na stronie caritas.pl, na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „UKRAINA”, bądź wysyłając SMS pod numer 72052 o treści „UKRAINA” (koszt 2,46 zł z VAT).
„W zależności od tego, gdzie będą pojawiać się potrzeby, tam będzie kierowana pomoc Kościoła katolickiego w Polsce na miarę możliwości jakimi dysponujemy” – powiedział PAP rzecznik KEP. Dodał, że wraz z rosnącą eskalacją konfliktu pomoc Kościoła będzie się zwiększała.
Przewodniczący KEP zwrócił się 12 lutego do księży z całej Polski z prośbą o poprowadzenie modlitwy w tej intencji i odśpiewanie suplikacji podczas mszy św.
W poniedziałek 21 lutego abp Gądecki prosił o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.
„W tej sytuacji kontynuując naszą modlitwę w intencji pokoju apeluję do moich rodaków o otwarte i gościnne serca dla uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce będą chcieli znaleźć schronienie przed wojną. Każdy ma prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie. Każdy ma prawo szukać dla siebie i swoich najbliższych warunków zapewniających mu bezpieczne życie” – podkreślił w apelu abp Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu jednocześnie, że w Polsce od wieków znajdowali schronienie ci, którzy – szanując polską kulturę i prawo – uciekali od prześladowań i nienawiści. Dodał, że w ostatnich latach Polska otwarła swoje granice dla przybyszów z Ukrainy, którzy „mieszkają wśród nas, pracują razem z nami, modlą się w polskich kościołach i uczą się w polskich szkołach”.
„Niech nasza gościnność wobec uchodźców znajdzie swój konkretny wyraz we wsparciu, jakiego chcemy im udzielać przy pomocy naszych organizacji charytatywnych – Caritas Polska, Caritas diecezjalnych i parafialnych oraz innych stowarzyszeń.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/