Jestem zadowolony, że prezydent USA Donald Trump przejął rolę lidera i przełamał impas w sprawie Ukrainy już od pierwszego dnia urzędowania w styczniu – powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Mark Rutte przed spotkaniem z ministrami obrony państw UE w Brukseli pytany o rozmowę Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem.
Trump poinformował w poniedziałek, że jego rozmowa z Putinem poszła bardzo dobrze, a Rosja i Ukraina rozpoczną natychmiast negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Zaznaczył jednak, że warunki zostaną wynegocjowane między dwiema stronami.
„Jestem naprawdę zadowolony, że prezydent Trump przyjął tę rolę lidera. Zasadniczo przełamał impas już od pierwszego dnia urzędowania w styczniu. Naprawdę chcę go za to pochwalić. Nie chcę na bieżąco komentować każdego wydarzenia, ale jasne jest, że amerykańska administracja jest bardzo zaangażowana, ściśle współpracując z europejskimi kolegami i oczywiście z Ukrainą. Myślę, że to bardzo pozytywne” – odparł Rutte pytany o tę rozmowę.
Dodał, że pozytywną rzeczą jest to, iż prezydent Trump zaczął również otwierać linie komunikacyjne z przywódcą Rosji.
„Oczywiście, liczymy na wyniki tak szybko, jak to możliwe, ale nie zawsze jest to możliwe, ponieważ jest to złożony konflikt. Więc, powtórzę, myślę, że to, co robią Amerykanie, jest bardzo ważne. Ważne jest, aby konsultowali się z Europejczykami, z Ukrainą, i musimy to robić krok po kroku” – powiedział Rutte.
Dodał, że z unijnymi ministrami będzie omawiać zwiększenie wydatków na obronę, zwiększenie produkcji obronnej, ale także dalszą pomoc dla Ukrainy.
Trump poinformował w poniedziałek, że rozmowa z Putinem poszła bardzo dobrze. „Rosja i Ukraina natychmiast rozpoczną negocjacje w sprawie zawieszenia broni i, co ważniejsze, ZAKOŃCZENIA wojny” – oznajmił Trump we wpisie na własnym portalu Truth Social. „Warunki zostaną wynegocjowane między obiema stronami, tak jak musi być, bo znają szczegóły negocjacji, o których nikt inny by nie wiedział” – dodał.
Stwierdził przy tym, że ton i duch rozmowy były doskonałe, że Rosja chce prowadzić „handel na dużą skalę” z USA po skończeniu wojny i że jej potencjał w tym względzie jest „nieograniczony”.
Prezydent USA dodał, że poinformował o rozmowie przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premier Włoch Giorgię Meloni, kanclerza Niemiec Friedricha Merza i prezydenta Finlandii Alexandra Stubba.
„Watykan, reprezentowany przez papieża (Leona XIV), oświadczył, że byłby bardzo zainteresowany zorganizowaniem negocjacji. Niech proces się rozpocznie!” – napisał Trump.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ ap/