15.1 C
Chicago
czwartek, 24 kwietnia, 2025

Tylko 36 proc. Polaków stwierdziło, że odczuwa satysfakcję z życia. 39 proc. ocenia, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

Zaledwie 10 proc. Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę – wynika z raportu opublikowanego w środę przez Instytut Gallupa, który poddaje analizie emocje pracowników na całym świecie w 2024 r. To jedna z najniższych wartości w Europie – Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich.

Wśród ankietowanych do mniejszego zaangażowania w pracę zawodową przyznali się obywatele Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoch, Luksemburga i Francji. Zaś w trójce najbardziej zaangażowanych w działalność zawodową są Rumuni, Albańczycy i Islandczycy. Zaangażowanie definiowane jest przez Gallupa jako entuzjazm i oddanie się wykonywanej pracy.
30 proc. polskich respondentów przyznało się, że dzień przed badaniem odczuwało stres. Najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie, według Gallupa, są mieszkańcy okupowanej przez Turcję części Cypru (65 proc.), a także Malty (58 proc.) i Grecji (56 proc.). Najmniejszy stres wśród Europejczyków odczuwają Duńczycy (20 proc.). Dla porównania 23 proc. respondentów z Ukrainy stwierdziło, że odczuwa stres w miejscu pracy.
Małe zaangażowanie w pracę oraz uczucie stresu wpływa na ogólne samopoczucie polskich pracowników. Zaledwie 36 proc. stwierdziło, że odczuwa satysfakcję z życia, co sprawiło, że Polska znalazła się na 31 miejscu na liście 38 państw europejskich. Pierwsze miejsce zajmują Finowie – dobrostan odczuwa aż 83 proc., ostatnie Cypryjczycy z północnej części wyspy – 18 proc.
Polscy ankietowani mają prawie na pół podzielone zdanie opowiadając na pytanie: czy obecnie jest dobry czas na znalezienie nowej pracy – 51 proc. uważa, że tak.
Dane dotyczące zdrowia emocjonalnego plasują polskich pracowników w połowie listy w porównaniu z innymi krajami europejskimi – 17 proc. stwierdziło, że czuło złość dzień przed badaniem, a 14 proc. przyznało się do smutku. To niższe wartości niż ogólnoświatowe – wśród ankietowanych z blisko 150 krajów i terytoriów stres odczuwało 41 proc., złość – 21 proc., smutek – 22 proc. Co piąty respondent na świecie czuł się samotny.
Gallup szacuje, że 62 proc. pracowników na świecie nie angażuje się w swoją pracę, kosztuje to globalną gospodarkę 8,9 biliona dol., czyli 9 proc. światowego PKB.
Roczny raport Gallupa pod tytułem „State of the Global Workplace” opiera się na wywiadach z ok. 1 tys. osób z każdego kraju na świecie.
Jak podkreślili autorzy raportu, ankieta nie zawierała żadnych pytań odnoszących się konkretnie do obaw związanych ze wykorzystaniem sztucznej inteligencji w miejscu pracy.(PAP)

 

Sondaż: 39 proc. ankietowanych ocenia, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła

39 proc. ankietowanych oceniło, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła w stosunku do ubiegłego roku – wynika z badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank. Na poprawę sytuacji finansowej wskazało 28 proc. osób, które wzięły udział w sondażu.
Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził na zlecenie Santander Consumer Bank badanie, jak Polacy oceniają swoją sytuację finansową. Z badania wynika, że blisko jedna trzecia ankietowanych (32 proc.) oceniła, że ich sytuacja finansowa nie zmieniła się względem ubiegłego roku.
„(…) 39 proc. deklaruje jej pogorszenie. Dla 27 proc. jest ona +nieco gorsza+, podczas gdy 12 proc. określiło ją jako +zdecydowanie gorszą+. Z kolei poprawę dostrzega 28 proc. ankietowanych – w tym 21 proc. opisało ją jako +nieco lepszą+, a jedynie 7 proc. jako +zdecydowanie lepszą+. Najbardziej pesymistycznie swoją sytuację materialną oceniają osoby w wieku 50-59 lat – aż połowa z nich uznała, że jest gorsza niż rok wcześniej. Optymizm dominuje za to wśród najmłodszej grupy – w przedziale 18–29 lat – 44 proc. z nich wskazało na poprawę swoich finansów” – podano w informacji na temat badania.
Z opracowania wynika, że wg 44 proc. ankietowanych, ich wydatki zwiększają się wraz z nadejściem wiosny w porównaniu do innych pór roku. Na rosnące o tej porze wydatki wskazały przede wszystkim osoby w wieku 40-49 lat (51 proc.) oraz mieszkańcy małych miast (47 proc.). Ale jednocześnie tyle samo ankietowanych – a więc 44 proc. – oceniło, że nie odczuwają wiosennego wzrostu wydatków. Taki sam odsetek społeczeństwa (44 proc.) stwierdza, że ich wiosenne wydatki nie wzrastają względem innych okresów w roku.
„W związku z pogarszającą się dla części społeczeństwa sytuacją finansową i rosnącymi kosztami życia, Polacy coraz częściej podejmują próby planowania swojego budżetu. Tym bardziej skłaniają do tego różne wiosenne wyzwania i jak się okazuje, już jedna czwarta Polaków (25 proc.) planuje na wiosnę wszystkie wydatki z wyprzedzeniem i trzyma się założonego budżetu. Warto jednak zauważyć, że według wyników badania Santander Consumer Banku, największa grupa (45 proc.) próbuje planować, jednak często przekracza założony budżet. Zdecydowanie mniejszy odsetek ankietowanych (15 proc.) deklaruje, że działa spontanicznie, bez żadnego planu finansowego, a 9 proc. nie zwraca szczególnej uwagi na sezonowe wydatki” – poinformowano.
Z sondażu wynika, że najwięcej osób skrupulatnie podchodzących do planowania budżetu znajduje się wśród mieszkańców dużych miast (27 proc.) i osób w wieku 50–59 lat (32 proc.). W tej grupie wiekowej widać również najmniej działań spontanicznych – tylko 12 proc. deklaruje brak planu finansowego na wiosnę. Z kolei osoby młode (18–29 lat) częściej działają spontanicznie bez dokładnego planowania – aż 19 proc. z nich przyznaje się do takiego podejścia. Jednocześnie, największy odsetek (54 proc.) dwudziestolatków to osoby, które podejmują próby planowania budżetu, ale często go przekraczają.
„Co ciekawe, ponad połowa kobiet (51 proc.) deklaruje, że zmaga się z tym samym wyzwaniem co najmłodsi. Wśród mężczyzn ten odsetek spada do 39 proc. Ci z kolei z większą skrupulatnością (29 proc.) podchodzą do planowania budżetu w stosunku do pań (22 proc.)” – podał Santander Consumer Bank.
Badanie zostało zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), w dniach 02-10 kwietnia 2025 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków, wynosząca 1 tys. osób. (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"