Rafał Trzaskowski drugi raz został prezydentem Warszawy. W niedzielnych wyborach zdobył 57,41 proc. głosów i zwyciężył w pierwszej turze – wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów głosowania.
Rafał Trzaskowski startował z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Jego kandydaturę poparła Trzecie Droga. W zamian za to przedstawiła kandydatkę na wiceprezydenta Warszawy – Adrianę Porowską.
Prezydent stolicy ma 52 lata. Urodził się w Warszawie. Z wykształcenia jest politologiem, ekspertem od spraw europejskich i doktorem nauk humanistycznych. W latach 2013-2014 był ministrem administracji i cyfryzacji, następnie wiceszefem MSZ odpowiedzialnym za sprawy europejskie. Zasiadał również w Parlamencie Europejskim i w Sejmie.
Od 2018 r. jest prezydentem Warszawy, a od lutego 2020 r. – wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W wyborach w 2020 r. po rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z walki o fotel prezydenta RP zastąpił ją i dostał się do drugiej tury. Przegrał w niej z Andrzejem Dudą, ale uzyskał ponad 10 mln głosów, co przełożyło się na 48,97 proc. poparcia.
W obecnych wyborach samorządowych startował z hasłem „Po prostu Warszawa”. W jego ocenie największym wyzwaniem jest połączenie w mieście wysp aktywności, które próbuje stworzyć, realizując program z pierwszej kadencji – nowe centrum warszawy.
„Symboliczne jest pod tym względem centrum miasta, gdzie jeszcze niedawno, zanim uruchomiliśmy przejścia dla pieszych wokół ronda Dmowskiego, piesi czy rowerzyści nie mogli się swobodnie poruszać. Odzyskanie tej przestrzeni dla mieszkanek i mieszkańców to cel projektu nowe centrum warszawy, w ramach którego metamorfozę przechodzą kolejne ulice Śródmieścia, a w przyszłości także Pragi-Północ (dwie dzielnice połączył właśnie most pieszo-rowerowy)” – ocenił w ankiecie przedwyborczej PAP.
Zadeklarował w niej, że pierwszą decyzją po zaprzysiężeniu na kolejną kadencję będzie przedłożenie radnym nowego projektu uchwały krajobrazowej uwzględniającego rozstrzygnięcia sądów.
Przeciwnicy Trzaskowskiego zarzucają mu niespełnienie głównych obietnic wyborczych z kampanii w 2018 r. Chodzi m.in. o brak dokończenia obwodnicy śródmiejskiej, nieodbudowanie stadionu Skry do 2023 r., brak darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół średnich, wybudowanie zaledwie dwóch parkingów P&R zamiast zapowiadanych 20. Mimo obietnic w Warszawie nie ma też wciąż ulicy Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta stolicy.
Trzaskowskiemu zarzuca się też zakorkowanie miasta przez przedłużające się inwestycje, w szczególności budowę tramwaju na Wilanów. Za jego pierwszej kadencji doszło do dwóch awarii oczyszczalni Czajka, co spotkało się z krytyką społeczną. Przeciwnicy wypominają mu też strefę relaksu, która za 4 mln zł powstała na placu Bankowym.
Trzaskowski jako sukces swoich inwestycji przedstawia budowę kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę czy też budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spełnił też swoją obietnicę wyborczą dotyczącą darmowych żłobków dla mieszkańców. Wspiera program in vitro, a także rozbudowę metra i zakup ekologicznego taboru komunikacji miejskiej. Oskarżano go m.in. o niedostateczny nadzór miasta nad tą inwestycją, co skutkowało późną reakcją na problem.
Rodzicami Rafała Trzaskowskiego byli pianista i kompozytor jazzowy Andrzej Trzaskowski oraz Teresa z domu Arens. Pradziad Bronisław Trzaskowski był językoznawcą, nauczycielem i dyrektorem szkoły w Tarnowie, zakładał pierwsze żeńskie gimnazja w Polsce.
Prywatnie Trzaskowski od 2002 r. jest żonaty z Małgorzatą. Mają dwoje dzieci: Aleksandrę i Stanisława. Mieszkają na Kabatach na Ursynowie.
Zna pięć języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski. Lubi czytać, kolekcjonuje też płyty. Uprawia sporty na świeżym powietrzu. (PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
mas/ ral/