26.3 C
Chicago
poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Putin nie pojedzie na Białoruś na wspólne manewry

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Rosji Władimir Putin nie pojedzie na rozpoczynające się 10 lutego na Białorusi wspólne manewry „Związkowa Stanowczość” – poinformował w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Manewry mają potrwać do 20 lutego.

Pytany o udział Putina w tych ćwiczeniach Pieskow odparł, że „prezydent nie ma tego w planach”.

 

Rosyjscy żołnierze i sprzęt już są na Białorusi, bo przed manewrami trwa tam sprawdzian gotowości bojowej sił Państwa Związkowego. Oficjalnie ćwiczenia mają być „aktywną fazą” tego sprawdzianu.

 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił w zeszłym tygodniu, że Rosja wysłała na Białoruś w ostatnich dniach około 30 tys. żołnierzy i nowoczesną broń oraz że „jest to największy przerzut wojsk do tego kraju od czasu zakończenia zimnej wojny”.(PAP)

 

Rosyjskie okręty desantowe wpłynęły na Morze Czarne

Trzy rosyjskie duże okręty desantowe – Korolow, Mińsk i Kaliningrad – przepłynęły z Morza Śródziemnego przez Bosfor na Morze Czarne – podała w środę agencja Interfax, powołując się portale informacyjne ze Stambułu. Twierdzą one, że okręty płyną na anektowany Krym.

Na Morzu Śródziemnym te trzy jednostki, wchodzące w skład Floty Bałtyckiej, znajdowały się od początku lutego. 4 lutego w większej grupie okrętów zawinęły do portu Tartus w Syrii, gdzie mieści się baza rosyjskiej marynarki wojennej.

 

W następnej kolejności z Morza Śródziemnego na Morze Czarne przepłyną również trzy okręty desantowe należące do Floty Północnej: Piotr Morgunow, Gieorgij Pobiedonosiec i Olenogorskij Gorniak.

 

7 lutego na Morze Śródziemne wpłynęła przez Cieśninę Gibraltarską grupa okrętów wojennych należących do rosyjskiej Floty Pacyfiku: krążownik rakietowy Marszałek Ustinow, fregata Admirał Kasatonow i niszczyciel Wiceadmirał Kułakow. Ministerstwo obrony zapowiadało, że dołączą one do ćwiczeń z innymi rosyjskimi flotami na Morzu Czarnym i Pacyfiku.

 

W tym czasie na Morzu Śródziemnym znajdowały się już trzy okręty: krążownik rakietowy Wariag, niszczyciel Admirał Tribuc i zbiornikowiec Butoma. Wypłynęły one w rejs z Władywostoku w grudniu zeszłego roku.

 

Dziennik „Izwiestija” zwraca w środę uwagę, że w ten sposób po raz pierwszy spotkają się na Morzu Śródziemnym trzy krążowniki rakietowe projektu 1164 Atłant, wyposażone w naddźwiękowe pociski manewrujące i systemy przeciwlotnicze S-300F. Chodzi o okręty: Wariag, Marszałek Ustinow i krążownik Moskwa, który przygotowuje się do wypłynięcia.

 

„Ich pojawienie się w regionie pokazuje, że Rosja może podjąć skuteczne działania wojskowe w odpowiedzi na wszelkie działania NATO” – piszą „Izwiestija”.

 

Na Morzu Śródziemnym Wariag będzie przewodził grupie okrętów Floty Pacyfiku, Marszałek Ustinow – grupie Floty Północnej, a Moskwa – grupie Floty Czarnomorskiej – zapowiada dziennik.

 

20 stycznia ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało na styczeń i luty manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów i 10 tys. wojskowych „we wszystkich strefach odpowiedzialności rosyjskiej marynarki wojennej”.

 

Wskazano, że odbędą się one na Morzu Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Pacyfiku i Atlantyku. Zapowiedziane manewry zbiegają się w czasie z kryzysem w relacjach Rosja-NATO i koncentracją wojsk rosyjskich w rejonie granicy z Ukrainą.

 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

 

awl/ akl/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"