18.3 C
środa, 1 maja, 2024

Puchar Świata w skokach: Zwycięstwo Krafta, najlepszy z Polaków Paweł Wąsek dopiero na 23. miejscu…

Austriacki skoczek narciarski Stefan Kraft podtrzymał świetną passę, wygrywając konkurs Pucharu Świata w Lillehammer. W poprzedni weekend triumfował w dwóch pierwszych konkursach sezonu w fińskiej Ruce. Najlepszy z Polaków, Paweł Wąsek zajął 23. miejsce.

Kraft prowadził wyraźnie już po pierwszej serii, osiągając 104 metry. W drugiej uzyskał 92,5 metra oraz łączną notę 296,7 pkt, najwyższą w historii cyklu na normalnej skoczni.
Drugi był Niemiec Andreas Wellinger, a na trzecim stopniu podium stanął kolejny Austriak Daniel Tschofenig.
Początek sezonu należy do 30-letniego Krafta. W sobotę odniósł 33. zwycięstwo w karierze i 101. raz stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Jako jedyny przekroczył granicę 100 metrów, ale wygrał z mniejszą przewagą niż sześć dni temu w Ruce. Naciskał go Wellinger, który stracił tylko pięć punktów. Strata Tschofeniga wyniosła 9,4 pkt.
30-letni Kraft to m.in. dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli. Najlepszy w klasyfikacji generalnej PŚ był w sezonach 2016/17 i 2019/20, a obecnie ma komplet 300 punktów.
Polacy wciąż spisują się słabo, choć w sobotnim konkursie po raz pierwszy trzech z nich weszło do finałowej serii. Wąsek zajął 23. miejsce, 24. był Piotr Żyła, a 28. Kamil Stoch. Wąsek i Stoch zdobyli pierwsze punkty w sezonie.
Do drugiej serii nie zakwalifikowali się 33. Dawid Kubacki oraz 41. Aleksander Zniszczoł.
W niedzielę drugi konkurs w Lillehammer. Na godz. 15.30 zaplanowano kwalifikacje, a na godz. 17 pierwszą serię konkursową.