10.8 C
Chicago
niedziela, 25 maja, 2025

Przedstawienie zarzutów Romanowskiemu „prawnie bezskuteczne”?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

To bezprawne pozbawienie wolności człowieka chronionego immunitetem; przedstawienie zarzutów Marcinowi Romanowskiemu jest prawnie bezskuteczne – uważa pełnomocnik zatrzymanego posła PiS, polityka SP Bartosz Lewandowski. Przekazał też, że na ten moment nie ma wniosku prokuratury o areszt tymczasowy.

Na briefingu prasowym przed Prokuraturą Krajową w poniedziałek późnym wieczorem Lewandowski przekazał też, że Romanowski zgadza się na publikację pełnego nazwiska i wizerunku. Zapowiedział też złożenie zażalenia na zatrzymanie posła.

W poniedziałek poseł PiS, polityk SP i były wiceszef MS został zatrzymany przez ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości, a następnie dowieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Jak informowano, chodzi o 11 przestępstw, m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Tuż po godz. 23 do dziennikarzy wyszedł pełnomocnik polityka, który relacjonował, że przesłuchanie zakończyło się. Powtórzył, że złożył wnioski dotyczące wyłączenia prokuratorów zajmujących się sprawą ze względu na – jak ocenił – ich brak bezstronności. „Później wskazaliśmy na chroniący pana posła immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy” – przekazał.
Według niego Romanowski „jest chroniony immunitetem, korzysta również z przywileju nietykalności osobistej jako członek tego Zgromadzenia Parlamentarnego”, mimo to – wskazywał – prokuratorzy zdecydowali o przeprowadzeniu czynności. Poinformował, że Romanowski „odmówił podpisania protokołów z tej czynności, również z czynności zatrzymania w dniu dzisiejszym, uznaje te czynności za nielegalne (…) z uwagi i na chroniący go immunitet, i przywilej nietykalności”.
Zdaniem pełnomocnika przedstawienie posłowi zarzutów przez prokuraturę jest „prawnie bezskuteczne”. „To bezprawne pozbawienie wolności człowieka, który jest chroniony immunitetem” – ocenił i zapowiedział skargę do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Pytany, czy jest wniosek prokuratury o tymczasowy areszt dla Romanowskiego, odparł, że na ten moment nie. Poinformował także, że Romanowski, z uwagi na stan zdrowia, został obecnie przetransportowany do lekarza na badanie. Pytany, gdzie poseł wróci po badaniach, odparł, że zostanie przewieziony do punktu zatrzymań; zastrzegł jednak, że nie wie, do którego. Jego zdaniem we wtorek Romanowski zostanie doprowadzony do prokuratury.
Lewandowski zapowiedział też w rozmowie z dziennikarzami, że na zatrzymanie Romanowskiego zostanie złożone zażalenie; uzasadniał, że było ono „kompletnie bezzasadne”, powtórzył też, że Romanowski „jest cały czas chroniony immunitetem członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy”.
We wcześniejszym oświadczeniu w poniedziałek rzecznik PK prok. Przemysław Nowak przekazał, że „immunitet PACE (Zgromadzenia Parlamentarnego RE – przyp. PAP) nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu”.
„W toku śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości prokurator zbadał kwestię zakresu immunitetu przysługującego członkom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), w tym posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Zarówno analiza obowiązujących przepisów, jak i treść uzyskanych w tym zakresie dwóch opinii niezależnych ośrodków naukowych, wprost potwierdzają, że immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyłączał możliwości zatrzymania i postawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Nie wyłącza również możliwości jego tymczasowego aresztowania” – czytamy.
Jak podkreślono, z zebranego materiału wynika m.in., że immunitet członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyłącza możliwości przedstawienia zarzutów, zatrzymania oraz zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania w związku z przestępstwem popełnionym przez posła na Sejm RP, jeżeli przestępstwo to nie pozostaje w związku z wykonywaniem przez niego mandatu członka Zgromadzenia, nie ma charakteru korupcyjnego w związku z działalnością Zgromadzenia, a także nie dotyczy ujęcia takiego członka na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, a sprawa ma być prowadzona na terytorium państwa polskiego.
„Zatrzymanie nie byłoby możliwe w czasie trwania sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w toku posiedzeń komisji lub podkomisji, podczas podróży w sprawach Zgromadzenia oraz podczas wykonywania funkcji członka Zgromadzenia. Wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za czyn zabroniony posła na Sejm RP w procedurze krajowej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody wobec członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w sytuacji gdy poseł na Sejm RP przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” – wskazał rzecznik Prokuratury Krajowej w komunikacie.
Śledztwo dotyczące FS toczy się m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników MS, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości.
Zgodnie z Kodeksem postepowania karnego, zatrzymanie może trwać najdłużej 48 godzin. W tym czasie organy ścigania powinny wykonać niezbędne czynności i zwolnić osobę zatrzymaną, jeśli nie zostanie podjęta decyzja o przekazaniu zatrzymanego do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wniosek ten sąd musi rozpoznać w ciągu kolejnych 24 godzin. (PAP)

 

Prokurator krajowy: we wtorek wniosek o areszt dla Marcina Romanowskiego

Prokuratorzy będą we wtorek kierowali wniosek o tymczasowy areszt wobec Marcina Romanowskiego – poinformował we wtorek prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Dodał, że posłowi PiS grozi do 15 lat pozbawienia wolności.
Prokurator krajowy zaznaczył, że w poniedziałek Marcinowi Romanowskiemu zostały ogłoszone zarzuty z wniosku o uchylenie immunitetu.
„Pan poseł odmówił w sumie składania wyjaśnień, złożył tylko wyjaśnienie do protokołu, zostało to zaprotokołowane. Prokuratorzy powiadomili mnie, że będą kierowali w dniu dzisiejszym wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego, w postaci tymczasowego aresztowania wobec pana posła na trzy miesiące” – powiedział w Polsat News.
Korneluk podkreślił, że w ocenie prokuratorów przesłanki do zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania istnieją.
„Istnieje samodzielna przesłanka do zastosowania z uwagi na bardzo wysoką karę grożącą za przestępstwa, które ogłoszono panu posłowi, a także próba destabilizacji postępowania przygotowawczego, która została rzeczywiście opublikowana. Ale to nie oznacza to, że nie istnieje zagrożenie dalszego utrudniania postępowania. Stąd wniosek o taki środek zapobiegawczy w ocenie prokuratorów. Decyzja została podjęta wczoraj po przesłuchaniu w charakterze podejrzanego” – powiedział Korneluk.
Prokurator krajowy powiedział, że z uwagi na przyjętą kwalifikację prawną: art. 231. Kodeksu karnego (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza – PAP) a przede wszystkim art. 65. (m.in. stałe źródło dochodu lub działania w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym – PAP) Marcinowi Romanowskiemu grozi do 15 lat pozbawienia wolności.
Poseł Marcin R. został w poniedziałek zatrzymany przez ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości, a następnie dowieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Jak informowano, chodzi o 11 przestępstw, m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
kno/ js/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"