13.3 C
Chicago
niedziela, 18 maja, 2025

Przedstawiciel USA ds. handlu: Cła odwetowe UE pokazują, że jest ona oderwana od rzeczywistości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Karne działania UE ignorują względy bezpieczeństwa USA i są kolejnym dowodem, że jej polityka jest oderwana od rzeczywistości – oświadczył w środę przedstawiciel USA ds. handlu (USTR) Jamieson Greer, komentując ogłoszone przez UE kroki odwetowe w odpowiedzi na amerykańskie cła na stal i aluminium.

W wydanym oświadczeniu na temat unijnych ceł odwetowych, Greer zarzucił Unii, że „przez lata sprzeciwiała się wysiłkom Stanów Zjednoczonych na rzecz reindustrializacji” i odrzucała próby administracji USA, by współpracować w odpowiedzi na globalne nadwyżki produkcji stali i aluminium.
„Gdyby UE działała tak szybko, aby rozwiązać globalne nadwyżki mocy produkcyjnych, jak to robi, aby ukarać Stany Zjednoczone, prawdopodobnie bylibyśmy dzisiaj w innej sytuacji. Karne działania UE całkowicie ignorują względy bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych – a w zasadzie bezpieczeństwo międzynarodowe – i są kolejnym wskaźnikiem, że polityka handlowa i gospodarcza UE jest oderwana od rzeczywistości” – powiedział Greer.
Jeszcze pod koniec lutego komisarz UE ds. handlu Marosz Szefczovicz rozmawiał z Greerem oraz innymi amerykańskimi urzędnikami i – jak przekazał po spotkaniu – proponował wzajemne obniżenie ceł i wspólne działania przeciwko nadprodukcji chińskiej stali, która zalewa światowe rynki.
UE jest trzecim największym dostawcą stali i aluminium do USA. Za połowę unijnego eksportu stali odpowiadają Niemcy, Holandia i Rumunia, zaś w przypadku aluminium najwięksi eksporterzy, to Grecja, Niemcy i Austria.
W odpowiedzi na cła nałożone przez USA, Komisja Europejska poinformowała w środę o nałożeniu ceł odwetowych przez UE na towary z tego kraju o wartości 26 mld euro. W pierwszej kolejności KE odwiesi cła z czasów pierwszej prezydentury Trumpa, a potem nałoży nowe, np. na wołowinę i cukier.
Cła unijne wejdą w życie 1 kwietnia, w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia.
1 kwietnia wygaśnie zawieszenie ceł nałożonych przez UE w odwecie na cła USA za pierwszej prezydentury Trumpa w 2018 i 2020 r. Wówczas UE nałożyła cła na towary amerykańskie o wartości 8 mld euro, w tym bourbon i inne amerykańskie alkohole. To jednak – jak podkreśliła KE w komunikacie – nie wystarczy, ponieważ nowe taryfy USA mają znacznie szerszy zakres i wpływają na znacznie większą wartość handlu europejskiego.
Dlatego w drugim kroku KE nałoży nowe cła o łącznej wartości 18 mld euro. Wśród towarów proponowanych do objęcia nowymi cłami znalazły się wyroby ze stali i aluminium, a także drób i wołowina oraz orzechy i cukier.
Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"