Wielkopolskie/ Ponad 180 zgłoszeń do PSP w związku z silnym wiatrem w regionie
Ponad 180 zgłoszeń odebrali wielkopolscy strażacy w związku ze skutkami silnego wiatru, jaki od czwartku przechodzi nad regionem. Zgłoszenia dotyczyły m.in. powalonych i połamanych drzew, a także zerwanych dachów; w powiecie nowotomyskim wiatr uszkodził dach bloku.
Jak powiedział PAP w piątek rano oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej, od czwartkowego poranka do godz. 6.30 w piątek, strażacy w regionie odebrali ponad 180 zgłoszeń dotyczących skutków silnego wiatru.
Dyżurny poinformował, że większość interwencji dotyczyła połamanych i powalonych drzew, które blokowały drogi. Dodał, że 6 interwencji dotyczyło także zerwanych dachów.
„Najpoważniejsza sytuacja była w miejscowości Brody w powiecie nowotomyskim, gdzie wiatr zerwał ok. 20 metrów kw dachu z bloku” – powiedział dyżurny.
Najwięcej zgłoszeń strażacy odebrali z terenu Poznania i powiatu poznańskiego, a także z okolic Szamotuł i Piły. Dyżurny zaznaczył, że nie ma informacji o jakichkolwiek osobach poszkodowanych.
Według prognoz IMGW, silny wiatr będzie utrzymywał się w Wielkopolsce do godzin wieczornych w piątek. W całym regionie obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze. (PAP)
autor: Anna Jowsa
Warmińsko-mazurskie/ Kilkanaście interwencji strażaków związanych z pogodą
W związku z silnym wiatrem i opadami deszczu strażacy z Warmińsko-mazurskiego interweniowali w nocy kilkanaście razy – podała PAP Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.
Strażacy usuwali skutki gwałtownej pogody w całym regionie. Kilkanaście razy wyjeżdżali do usuwania połamanych drzew i konarów tarasujących przejazdy oraz pięć razy pompowali wodę z zalanych piwnic i garaży.
Dyżurny straży pożarnej zapewnił PAP, że w żadnym z tych zdarzeń nikt nie ucierpiał, nie odnotowano także poważniejszych strat materialnych.
Silny wiatr i towarzyszące mu intensywne opady deszczu mogą się utrzymywać nad Warmią i Mazurami przez cały piątek.(PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Dolnośląskie/ Na rzekach przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze; alarm przeciwpowodziowy w powiecie kłodzkim
Na sześciu wodowskazach na dolnośląskich rzekach w piątek rano przekroczone są stany alarmowe, zaś ostrzegawcze na kilkunastu. W powiecie kłodzkim obowiązuje alarm przeciwpowodziowy; tam też były liczne podtopienia.
Stany alarmowe przekroczone są na rzekach Bystrzyca Dusznicka w Szalejowie Dolnym i Ścinawka w Gorzuchowie w powiecie kłodzkim. Powyżej stanów alarmowych płynie też Widawa w Krzyżanowicach w powiecie wrocławskim oraz Sąsiecznica w Kanclerzowicach i Orla w Korzeńsku w powiecie trzebnickim. Rzeki w regionie przybrały w wyniku intensywnych opadów deszczu.
W powiecie kłodzkim obowiązuje od czwartku alarm przeciwpowodziowy. Jak powiedział w piątek PAP dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu, straż pożarna w związku z podtopieniami interweniowała tam 45 razy. „To były wyjazdy do zalanych podwórek czy piwnic” – powiedział strażak. Z podtopieniami zmagali się m.in. mieszkańcy Krosnowic – miejscowości, przez którą przepływa Nysa Kłodzka.
Straż pożarna interweniowała również w całym regionie w związku ze skutkami wichur. „W całym województwie było to 175 interwencji. Strażacy wyjeżdżali przede wszystkim do powalonych drzew i konarów” – powiedział dyżurny strażak.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
Pomorskie/ Kilkadziesiąt interwencji strażaków związanych z pogodą; zerwany dach z budynku szkoły w pow. słupskim
W związku z wiatrem oraz opadami deszczu i śniegu strażacy z woj. pomorskiego interweniowali 104 razy – podał dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP. Najwięcej interwencji było w powiecie słupskim. W jednej ze szkół wichura zerwała dach.
„Od czwartku od godz. 8 strażacy z woj. pomorskiego interweniowali 104 razy” – przekazał w piątek rano dyżurny stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Wskazał, że najwięcej interwencji było w powiecie słupskim – 23 oraz w powiatach kartuskim – 15 i wejherowskim 14.
Interwencje były związane z usuwaniem połamanych drzew i konarów tarasujących przejazdy oraz pompowaniem wody z zalanych piwnic i garaży.
Dodał, że wichura zerwała dach z budynku szkoły we Włynkówku w powiecie słupskim. Przedstawiciele szkoły w rozmowie z PAP podkreślili, że nikomu nic się nie stało. Zaznaczyli, że w piątek nie odbędą się zajęcia. W szkole uczy się ok. 280 uczniów.
W nocy doszło do wypadku na drodze krajowej nr 6 w miejscowości Wielistowo. Samochód ciężarowy zderzył się z osobowy. Jedna osoba została poszkodowana.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
Zachodniopomorskie/ Ponad 400 interwencji straży pożarnej w związku z silnym wiatrem
Ponad 400 razy interweniowali zachodniopomorscy strażacy w związku z silnym wiatrem – poinformował w piątek rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Tomasz Kubiak. Drzewa uszkodziły kilka samochodów, w pow. goleniowskim są braki w dostawie prądu. Nie ma osób poszkodowanych.
Jak przekazał rzecznik, najwięcej interwencji zanotowano w Gryfinie, Goleniowie, Stargardzie i Szczecinie.
Nad ranem w powiecie szczecineckim drzewo przewróciło się na karetkę przewożącą pacjenta – nikt nie został poszkodowany, a pacjenta przekazano innemu zespołowi ratownictwa medycznego. W powiecie sławieńskim w miejscowości Chudaczewo wiatr zerwał dach budynku gospodarczego.
W Szczecinie na ul. Ku Słońcu drzewo spadło na linię trakcyjną. Drzewa spadły na samochody m.in. na ul. Zamojskiego, Szafera i Grota Roweckiego.
„W powiecie kamieńskim wiatr zepchnął do rowu tira” – przekazał Kubiak.
Strażacy odbierają również liczne zgłoszenia o drzewach powalonych na drogi. Droga z Pilchowa do Szczecina jest zablokowana w obu kierunkach.
Mieszkańcy powiatu goleniowskiego zgłaszają także braki w dostawie prądu.(PAP)
Synoptyk IMGW: deszcz, deszcz ze śniegiem, w górach śnieg i bardzo silny wiatr
Piątek zapowiada się z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem. W górach przybędzie do 80 cm pokrywy śnieżnej. Tam również będzie wiał bardzo silny wiatr do 150 km/h – przekazała PAP Dorota Pacocha, synoptyczka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Nadal prognozowane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwe są również burze. Suma opadów na północy kraju wyniesie do 20 mm, na południu i wschodzie tych opadów powinno być nieco mniej.
Przyrost pokrywy śnieżnej na północy kraju, na Pomorzu i w woj. zachodniopomorskim, miejscami wyniesie do 10 cm, a na południu kraju, czyli w obszarze Sudetów i Karpat do ok. 80 cm.
Temperatura maksymalna wyniesie od 0 st. C do 5 st. C.
Wiatr będzie północno-zachodni i zachodni – umiarkowany i dość silny. Na wschodzie powieje w porywach do 70 km/h, na zachodzie oraz na północy kraju do 90 km/h, lokalnie nad morzem porywy wiatru mogą sięgać do 110 km/h.
Wysoko w Karpatach porywy wiatru osiągną prędkość do 120 km/h, w Sudetach do 150 km/h powodując zawieje i zamiecie śnieżne.
W nocy z piątku na sobotę nadal będzie zachmurzenie duże, tylko miejscami mogą się pojawić większe przejaśnienia. Wystąpią opady śniegu, na Wybrzeżu także opady deszczu ze śniegiem.
Temperatura minimalna wyniesie od minus 2 st. C do 1 st. C na zachodzie kraju. Chłodniej będzie w rejonach podgórskich, zwłaszcza Karpat, tam termometry pokażą minus 6 st. C.
Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h. Nad morzem prędkość wiatru wyniesie około 100 km/h. W górach do około 130 km/h. Powieje z zachodu i północnego zachodu.(PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ jann/