23.9 C
Chicago
środa, 23 kwietnia, 2025

Prowadzenie salonu kosmetycznego stało się w Polsce… sportem ekstremalnym!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prowadzenie salonu kosmetycznego stało się w Polsce sportem ekstremalnym – mówi PAP lider Beauty Razem Michał Łenczyński. Zaznacza, że branża nie zna terminu odmrożenia i zabiega, by nastąpiło ono jak najszybciej, co da pracę fryzjerom i kosmetyczkom w całej Polsce, a budżetowi podatki.

„Chcemy jak najszybciej wrócić do pracy i w całym kraju powitać uśmiechem naszych klientów w salonach” – podkreśla lider 55-tysięcznej społeczności wsparcia Beauty Razem. Według niego „prowadzenie salonu kosmetycznego stało się w Polsce sportem ekstremalnym”. „Nie znamy dnia ani godziny, w której rząd zaskoczy nas zmianą prawa” – stwierdza Łenczyński.

 

Jak mówi, otwarcie salonów nie tylko da kosmetyczkom i fryzjerkom w całej Polsce pracę, budżetowi wpływy z podatków i składek, ale też „wpłynie pozytywnie na to, czego wszyscy potrzebujemy teraz najbardziej – podniesie nasze poczucie własnej wartości”.

 

„Decyzja o zamknięciu zakładów fryzjerskich i kosmetycznych od samego początku była absurdalna. W ubiegłorocznym lockdownie branża sama opracowała z MRPiT zaostrzony reżim sanitarny i błyskawicznie go wdrożyła” – mówi. Jego zdaniem rygory bezpieczeństwa okazały się skuteczne, co pokazało 10 miesięcy funkcjonowania salonów. „Wizyta 1 na 1 w salonie po umówieniu się na wizytę jest bezpieczna. Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, by odbierać nam pracę, a naszym klientom możliwość skorzystania z usług” – przekonuje.

 

Łenczyński zauważa, że po ujęciu sektora beauty w tzw. Tarczy Branżowej, skala usług świadczonych „z potrzeb życiowych” zmalała. „Rekompensaty nadal nie napłynęły. Państwo powinno było wcześniej przygotować plan wsparcia, wnioskowanie powinno zostać uruchomione w dniu lockdownu, a każda poszkodowana branża kolejnego dnia powinna była otrzymać rekompensatę pozwalająca utrzymać firmy i miejsca pracy” – ocenił Łenczyński, który w dniu ogłoszenia lockdownu 25 marca br. negocjował z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii zasady wsparcia branży. Zwrócił uwagę, że pomimo akceptacji przez MRPiT postulatów Beauty Razem, pierwsze wnioski o rekompensaty będzie można składać 26 kwietnia, czyli ponad miesiąc po ogłoszeniu lockdownu.

 

„Branża nadal nie zna terminu odmrożenia i zabiega, aby nastąpiło ono jak najszybciej” – podkreśla lider Beauty Razem. „W czwartym tygodniu 2-tygodniowego lockdownu jest 150 tys. firm. Cierpi na tym nie tylko 300 tys. fryzjerek i kosmetyczek, ale przede wszystkim zwykli ludzie, którzy chcieliby skorzystać z naszych usług” – ocenia.

 

Ekspert przypomina, że w ubiegłym roku po odmrożeniu sektora, do salonów ustawiły się długie kolejki, a część klientów musiała czekać na usługę nawet 16-dni. „To pokazało, jak bardzo jesteśmy dla siebie wzajemnie ważni. Ludzie potrzebują nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim lepiej się poczuć. Samopoczucie psychiczne jest dla wszystkich szczególnie ważne” – podkreśla. Przytacza dane z maja 2020 r. wedle których zniesienie zakazu funkcjonowania salonów fryzjersko-kosmetycznych było najbardziej oczekiwanym odmrożeniem z wszystkich sektorów gospodarki.

 

Zgodnie z rozporządzeniem RM przedłużono do 25 kwietnia 2021 r. ograniczenia epidemiczne, m.in. zakazano działalności salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

 

Jak zapowiedział we wtorek minister Zdrowia Adam Niedzielski priorytetem jest przywrócenie edukacji, a w dalszej kolejności odmrażane będą usługi (m.in. branża beauty), handel wielkopowierzchniowy, hotele, a na końcu restauracje i siłownie. (PAP)

 

autor: Magdalena Jarco

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"