10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Protesty we Francji, Macron „dolewający oliwy do ognia”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Francuski prezydent starał się przekonać w swoim środowym wystąpieniu w telewizji publicznej do reformy emerytalnej, jednak spotkało się ono z zimnym przyjęciem mediów. „Nieelastyczny” i „dolewający oliwy do ognia”, tak m.in. francuska prasa oceniła wystąpienie Emmanuela Macrona.

„Dmuchając na gorąco i zimno, Macron ryzykuje poparzenia”, tak zatytułował swój komentarz redakcyjny dziennik „Liberation”. Gazeta oskarża prezydenta o „dolanie oliwy do ognia” i „podjęcie ryzyka zaostrzenia kryzysu” zamiast uspokojenia.

 

Zastępca redaktora naczelnego dziennika „Le Figaro” jest nie mniej surowy dla prezydenta. „Zgodnie z oczekiwaniami prezydent nie zdał egzaminu” – twierdzi Yves Threard.

 

Z kolei regionalny dziennik „Le Republicain lorrain” uznał, że prezydent jest „całkowicie oderwany od społeczeństwa” i jest pozostaje nieugięty w obliczu gniewu obywateli. „Emmanuel Macron zachowuje się tak, jakby kryzys emerytalny miał za sobą” – zauważa w komentarzu redakcyjnym dziennik „Le Monde”. Gazeta dodaje, że wybrał on postawę ofensywną, ale ryzykowną. „Aby kraj szedł do przodu, prezydent musi umieć budować konsensus” – uważa lewicowy dziennik.

 

Według opublikowanych w czwartek danych pracowni Mediametrie wywiad z prezydentem oglądało 10 milionów widzów kanałów TF1 i France 2.

 

Andrzej Pawluszek (PAP)

 

Francja/ AFP: motocyklista zginął w wypadku w pobliżu blokady zorganizowanej przez przeciwników reformy emerytalnej

W czwartek rano w pobliżu Amiens w północnej Francji, gdzie zorganizowano blokady dróg w związku z protestem przeciwko reformie emerytalnej, zginął motocyklista, który z dużą prędkością uderzył w samochód.

Policja poinformowała, że do wypadku doszło ok. 6.40 rano w odległości 200 metrów od blokady drogi, ustawionej w związku z protestami przeciwko rządowej reformie emerytalnej, które w czwartek mają miejsce w całym kraju.

 

„Motocyklista podjechał do ronda i rozmawiał z aktywistami, którzy powiedzieli mu, że dwukołowce mogą przejechać, ale inne pojazdy są zablokowane” – pisze AFP.

 

Pomimo tego kierowca zdecydował się zawrócić, ruszając z miejsca z dużą prędkością, uderzając w samochód, który zjeżdżał z drogi. Motocyklista zginął na miejscu. (PAP)

 

Francja/ Sklepy w Paryżu zamykają się wcześniej z obawy przed demonstracjami

W obawie przed czwartkowymi protestami przeciwników reformy emerytalnej wiele sklepów i restauracji w pobliżu placu Opery w Paryżu zamyka się dużo wcześniej niż normalnie, a właściciele zabezpieczają swoje witryny.

Główna manifestacja w stolicy Francji wyruszy o godz. 14 z placu Bastylii i dotrze przez plac Republiki do placu Opery. W pobliżu trasy przemarszu ulice zostały oczyszczone ze śmieci, zalegających od wielu dni z powodu strajku służb komunalnych.

 

Policja spodziewa się zamieszek na zakończenie czwartkowych demonstracji.

 

Pierwsze protesty w Paryżu rozpoczęły się jeszcze przed południem. Około 100 osób zajęło tory wokół Dworca Lyońskiego, powodując tym samym kilkudziesięciominutowe opóźnienia w ruchu pociągów. Rano demonstranci blokowali też dostęp do terminala na lotnisku Paryż – Charles de Gaulle. (PAP)

 

mrf/ ap/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520