Sąd w Illinois orzekł we wtorek, że pozew złożony przeciwko producentowi broni użytej podczas masakry na paradzie 4 lipca w Highland Park w 2022 r. może zostać rozpatrzony. Pozew został złożony w czerwcu 2024 r. w imieniu rodziny Eduardo Uvaldo, jednej z siedmiu zastrzelonych osób, a także grupy poszkodowanych w masakrze i rodzin dzieci, obecnych na paradzie.
Pozew zarzuca producentowi broni Smith & Wesson wprowadzenie na rynek i sprzedaży karabinu M&P 15 nastolatkom, pomimo że był on użyty już we wcześniejszych masowych strzelaninach w USA w ciągu ostatniej dekady. W dodatku promocja była tak przygotowana by broń przyciągała zainteresowanie – jak to określono w pozwie – młodych mężczyzn wysokiego ryzyka. Pozew twierdzi ponadto, że praktyki marketingowe Smith & Wesson „stanowiły niedbałe powierzenie i naruszyły prawo ochrony konsumentów stanu Illinois w zakresie promowania śmiercionośnego i przestępczego użycia broni”.
Sprawca masakry z Highland Park, 24-letni Robert Crimo III tuż przed rozpoczęciem właściwego procesu przyznał się w ubiegłym miesiącu do winy w tym do zabicia siedmiu osób i zranienia ponad 40 innych. Złożony w ostatniej chwili wniosek wstrzymał proces, który miał potrwać około miesiąca i podczas którego spodziewano się również zeznań ocalałych i policji. Przed procesem prokuratorzy przedstawili tysiące stron dowodów i nagranego przesłuchania, w trakcie którego jak twierdzi policja Crimo przyznał się do strzelaniny.
Ponadto sąd zdecydował we wtorek, że roszczenia przeciwko sprzedawcom broni Bud’s Gun Shop i Red Dot Arms mogą być kontynuowane. W pozwie zarzuca się, że oba sklepy sprzedały broń osobie, o której wiedziały, że nie może jej posiadać. W 2019 roku mając zaledwie 19 lat, Robert Crimo III mógł ubiegać się o pozwolenie na broń wyłacznie za zgodą rodzica lub opiekuna.
Jego ojciec zgodził się go sponsorować, pomimo, że wcześniej jego syn był agresywny i miał kolekcję noży oraz wcześniej groził zabiciem wszystkich swoich bliskich i nie tylko. Z tego powodu do domu Crimo wezwano też policję co potwierdzają raporty. Ojciec Crimo, Robert Crimo Jr, został później oskarżony także w związku z umożliwieniem synowi uzyskania pozwolenia na broń. Przyznał się do winy i lekkomyślnego zachowania w 2023 r. za sponsorowanie wniosku syna o broń i odbył 60-dniowy wyrok więzienia.
BK