7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Prezes PFR Paweł Borys: „Rozumiem emocje i trudną sytuację przedsiębiorców. To będzie rok odbudowy po pandemii”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

To będzie rok odbudowy po pandemii; w latach 2021–2023 średnioroczny wzrost PKB może wynieść 4–5 proc. – mówi dla „Dziennika Gazeta Prawna” prezes PFR Paweł Borys. Spodziewam się dokończenia w tym roku reformy OFE – dodał.

„Rozumiem emocje i trudną sytuację przedsiębiorców. Ale jestem pewien, że pomoc, jakiej udzielono im w 2020 r., i ta, którą teraz uruchamiamy, pozwolą im bezpiecznie przejść przez ten okres. Koncentrujemy się na tym, by firmy miały zabezpieczoną płynność i nie musiały zwalniać pracowników. Mogę tylko przekonywać, że im ściślej restrykcje będą przestrzegane, tym szybciej spadnie liczba zachorowań i pojawi się szansa na powrót do normalnego funkcjonowania” – mówi w weekendowym wydaniu „DGP” Borys.

 

Szef PFR podkreśla, że najważniejsze, by podczas szczepień nie doszło do niekontrolowanego wybuchu pandemii, tak jak teraz w Wielkiej Brytanii.

 

„Widać już światło w tunelu nawet dla tych najbardziej poszkodowanych. Jest szansa na powrót do normalności w II kwartale, jeśli szczepienia zadziałają i wirus będzie pod kontrolą” – mówi.

 

Borys był pytany o to, jakie są perspektywy na ten rok.

 

„Mamy szanse na wzrost blisko ok. 5 proc. PKB. Natomiast gdyby restrykcje trwały dłużej, może to być 2–3 proc. Dobrze zachowuje się eksport, konsumpcja jest stabilna i powinna wzrosnąć o ok. 4 proc. Inwestycje powinny pójść w górę o ok. 3 proc., a jeśli ruszą te publiczne, to nawet więcej. To będzie rok odbudowy po pandemii. Pierwsze miesiące są trudne, ale nastąpi powrót na ścieżkę wzrostu” – mówi Borys.

 

Jego zdaniem, w latach 2021–2023 średnioroczny wzrost PKB może wynieść 4–5 proc.

 

„Będzie się to działo przy niższej inflacji, bardzo dużej nadwyżce handlu i trendzie konsolidacji finansów publicznych. Od 2022 r. powinniśmy już obserwować spadek długu w relacji do PKB. Dziś według kryteriów unijnych dług publiczny stanowi ok. 58 proc. PKB, natomiast państwowy dług publiczny – ok. 50 proc. PKB. Będziemy jednym z krajów, które w połowie roku wrócą do realnego poziomu PKB sprzed kryzysu. Wielu innym zajmie to rok – dwa dłużej” – powiedział.

 

Borys spodziewa się, że reforma OFE zostanie w tym roku dokończona.

 

Szef PFR był też pytany o PPK. „Co do PPK – trochę zderzyliśmy się z pandemią. Rok 2020 to sukces finansowy uczestników PPK” – powiedział. Jak dodał, „zbliżamy się już do 3 mld zł aktywów w PPK, myślę, że na koniec tego roku będzie ich ok. 8 mld zł”.

 

(PAP)

 

aop/ je/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520