Premier Morawiecki nie weźmie udziału w spotkaniu z przedstawicielami komitetu strajkowego ani we wtorek, ani w czwartek – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. To nie jest jeszcze moment, w którym powinien uczestniczyć premier Morawiecki – dodał.
Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia przedstawił osiem postulatów obejmujących m.in.: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki; zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił na wtorek protestujących medyków do rozmów w oparciu o konkretne szacunki złożonych postulatów, jednak Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia domaga się spotkania z szefem rządu.
W poniedziałek Komitet wystosował pismo do ministra zdrowia, w którym oświadczył, że nie wezmą udziału w spotkaniu, jeśli nie będzie na nim premiera Morawieckiego.
Szef resortu zdrowia w odpowiedzi na to oświadczenie oznajmił, że to nie jest jeszcze ten moment, w którym powinien uczestniczyć premier Morawiecki. „Na tę chwilę ja prowadzę ten dialog, mam wszystkie upoważnienia do tego, żeby jako minister konstytucyjny prowadzić dialog z grupami społecznymi pracującymi w sektorze medycznym” – powiedział.
Minister zaznaczył, że teraz jest czas, żeby doprecyzować szczegóły i pogłębić dyskusje, a stawianie wymogów, które mają ją blokować, jest kompletnie niezrozumiałe. „Istotą i celem powinno być tu rozwiązanie problemu, a nie szukanie powodu, dla którego nie można dialogu prowadzić” – dodał.
„Konieczne jest spotkanie o charakterze bardziej roboczym, gdzie musimy m.in. porozmawiać o założeniach i przedstawić szczegóły obliczeń. Tego się nie robi metodą wymiany pism, tylko właśnie prowadząc merytoryczne rozmowy podczas spotkań” – wyjaśnił Niedzielski. (PAP)

Niedzielski: nowy wiceminister Piotr Bromber zajmie się m.in. dialogiem społecznym
Nowy wiceminister zdrowia Piotr Bromber zajmie się m.in. dialogiem społecznym – poinformował w poniedziałek szef resortu Adam Niedzielski.
„Powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się sprawami, które są z naszego punktu widzenia najbardziej palące, mówię zarówno o dialogu społecznym, ale też o rozwoju kadr” – poinformował na konferencji prasowej minister.
„To są dwa obszary, które odnoszą się do sporu, jaki z komitetem protestacyjnym prowadzimy, ale również do pewnego priorytetu, który także w rozmowach się pojawiał – kształcenia kadr, (…) zbudowaniem zasobów, które są deficytowe w systemie” – dodał. Niedzielski wskazał, że praca wiceministra „ma być dedykowana prowadzeniu dialogu ze wszystkimi grupami zawodowymi, a także z pacjentami”.
Sam Bromber stwierdził, że ochrona zdrowia to „obszar w którym, duże emocje były zawsze”. „Niestety tym emocjom i oczekiwaniom często towarzyszył brak zaufania. Chcemy to zaufanie odbudować, zresetować. Jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę z każdym” – powiedział nowy wiceminister.
„Mam świadomość, że wśród protestujących jest spora liczba ludzi młodych, którzy wchodzą, będą wchodzi w przestrzeń zawodową. Naturalną rzeczą jest to, że ludzie młodzi chcą wchodzić i mieć perspektywę. (…) Chcą innej kultury pracy, mają inne oczekiwania” – mówił.
Bromber zapewnił, że podejmowane będą dalsze działania w kierunku zwiększenia miejsc na kierunkach lekarskich. „Jesteśmy za tym, by ograniczyć liczbę specjalizacji, by otworzyć się na propozycje ludzi młodych, na ich oczekiwania” – zadeklarował.
„Pieniądze w ochronie zdrowia są ważne, ale dyskusji nie można sprowadzać tylko do kwestii pieniędzy. Problemy z którymi się mierzymy na to wskazują m.in. ograniczona liczba personelu. (…) Obszar dialogu społecznego jest bardzo ważny. (…) Jesteśmy za tym, by rozmawiać z każdym, przy czym miejmy świadomość, że niczym złym jest się różnić. Jeżeli się różnimy, to też powinniśmy rozmawiać i do tego będziemy zachęcali stronę protestującą” – powiedział.
Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz podał, że wiceminister Bromber objął wakujące stanowisko po wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która odeszła z resortu.(PAP)
autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Niedzielski: zapraszam ponownie przedstawicieli komitetu strajkowego na wtorek na 13
Zapraszam ponownie przedstawicieli komitetu strajkowego na wtorek na 13; mam nadzieję, że nie zostanie odrzucone – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że na czwartek zaplanowano spotkanie ze wszystkimi związkami, także tymi, które nie biorą udziału w proteście.
Szef MZ na konferencji prasowej podkreślił, że najważniejszym wyzwaniem jest uzupełnienie niedoborów kadrowych w ochronie zdrowia. Zaznaczył, że nie są to tematy, które mogą być rozwiązane „z dnia na dzień”.
Zwrócił uwagę, że wartość postulatów protestujących to 100 mld zł. „Te 100 mld to jest ponad połowa dochodów np. z podatku VAT, co mówiąc bardziej realnie, oznaczałoby, że musimy tę stawkę 23 proc. VAT-u przełożyć na mniej więcej 36 proc., żeby sfinansować takie oczekiwania” – wskazał.
Zaapelował, by „doprecyzować sobie, czy mówienie o takich wielkich wydatkach, takich wielkich podwyżkach wynagrodzeń, takim wielkim premiowaniu jest racjonalne z dnia na dzień”.
Minister ponownie zaprosił przedstawicieli komitetu strajkowego na wtorek na 13. „Będzie też okazja zapoznać się z nowym ministrem odpowiedzialnym za dialog społeczny w Ministerstwie Zdrowia i mam nadzieję, że tym razem to zaproszenie nie zostanie odrzucone” – powiedział Niedzielski, który wcześniej poinformował, że funkcję wiceministra objął Piotr Bromber.
Niedzielski zaznaczył, że nakłady na system opieki zdrowotnej powinny rosnąć. „Poprosiłem też panią przewodniczącą (Marię) Ochman ze związku zawodowego +Solidarność+, żebyśmy na czwartek mieli spotkanie w szerszym gronie, razem z innymi związkami zawodowymi, które nie biorą udziału w proteście” – przekazał szef MZ.
Jak dodał, ważne jest teraz zbudowanie takiej ścieżki wzrostu wynagrodzeń, która będzie równoległa do tego, jak będą zwiększały się nakłady na zdrowie do 7 proc. PKB.
„A kolejne postulaty, kolejne zwiększenia, to tematy na dalszą dyskusje. Teraz skoncentrujmy się na tym, co jest możliwe, co możemy zrobić razem, co możemy przeprowadzić w duchu dialogu” – podkreślił.
Przypomniał, że na wtorek zaplanowano także rozmowy z ratownikami medycznymi. W spotkaniu ma uczestniczyć wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. „Problemy rozwiązuje się przy stole, w dyskusji, a nie poprzez protesty, bo niestety nic z nich nie wynika, w tym sensie, że po sobotnim proteście żaden problem nie został rozwiązany” – dodał Niedzielski.(PAP)
autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ mir/