28 C
Chicago
piątek, 12 lipca, 2024

Premier jedzie do Brukseli na negocjacje ws. najważniejszych unijnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W przeddzień nieformalnego szczytu Rady Europejskiej premier Donald Tusk udaje się do Brukseli, by rozmawiać o obsadzie najważniejszych stanowisk w UE. W poniedziałek unijni szefowie państw i rządów będą negocjować, kto stanie na czele m.in. żeKomisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

 

W poniedziałek na nieformalnym szczycie europejscy przywódcy omówią kolejne kroki po zakończonych w niedzielę w państwach członkowskich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Szefowie państw i rządów będą negocjować obsadę najważniejszych stanowisk w UE: przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz szefa unijnej dyplomacji. Będą też uzgadniać, kto powinien przewodniczyć PE, choć w tym przypadku wyboru dokonują sami europosłowie.

 

Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

 

We wtorek Tusk pojedzie do Luksemburga, gdzie ma zaplanowane kolejne spotkania.

 

Europejska Partia Ludowa wygrała niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 190 mandatów. Oznacza to nieznaczne zwiększenie stanu posiadania. EPL będzie więc mieć pierwszeństwo w decydowaniu o obsadzie szefa KE. Poza centroprawicą w podziale stanowisk wezmą też udział socjaldemokraci i liberałowie, którzy utrzymają wraz z EPL tzw. wielką koalicję w europarlamencie nowej kadencji.

 

Rozmowy nt. obsady unijnych stanowisk będą kontynuowane podczas szczytu Rady Europejskiej w dniach 27-28 czerwca.(PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520