21.3 C
Chicago
sobota, 13 kwietnia, 2024

„Precyzja” polskiego rządu ws. wypłaty pieniędzy z KPO dla Polski: Brak konkretnych terminów, mowa życzeniowa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie wskażę konkretnych terminów w sprawie wypłaty pieniędzy z KPO dla Polski, ale życzyłbym sobie, aby te pieniądze wpłynęły do nas jeszcze w tym roku – powiedział w sobotę PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Minister był jednym z gości drugiego dnia XVII Zjazdu Klubów Gazety Polskiej, który został zorganizowany w Spale (Łódzkie).

 

W rozmowie z PAP Buda zapewnił, że rząd kontroluje sprawę wypłaty dla Polski unijnych pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, ale termin ich otrzymania ciągle się wydłuża. „To, co w tej kwestii – w przypadku innych unijnych krajów – KE załatwia w dwa miesiące, to wobec nas trwa cztery miesiące” – zwrócił uwagę.

 

„Nie wskażę konkretnych terminów w sprawie wypłaty pieniędzy z KPO, ale życzyłbym sobie, aby te pieniądze wpłynęły do nas jeszcze w tym roku” – podkreślił Buda.

 

Minister wziął udział w jednym z paneli dyskusyjnych. Jego tematem były problemy polskiego samorządu i – co podkreślił Buda – wykorzystywanie tego szczebla administracji w dużych miastach przez opozycję.

 

Polityk zapewnił, że rząd nie faworyzuje żadnych samorządów i żadnych nie dyskryminuje, a zarzuty opozycji w tej kwestii – jak mówił – „można między bajki włożyć”. „Nie ma żadnych nieprawidłowości. Co więcej, my jesteśmy stawiani w pierwszym rzędzie tych krajów, które bardzo dobrze wykorzystują pieniądze unijne” – mówił Buda.

 

1 czerwca, po ponad rocznych negocjacjach, KE zaakceptowała polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF), o które Polska wystąpiła. Z kolei w piątek polski KPO zatwierdziły państwa członkowskie Unii Europejskiej; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

 

W Krajowym Planie Odbudowy znajdują się warunki, czyli tzw. kamienie milowe, od których spełnienia Komisja Europejska uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Jednym z nich jest zmiana przepisów o sądownictwie i likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.W ubiegłym tygodniu prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej; ustawa wejdzie w życie 15 lipca.

 

Szef resortu funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział w piątek PAP, że w III kwartale tego roku MFiPR planuje złożyć pierwszy wniosek o płatność, by refundacja KE mogła trafić do Polski jeszcze w tym roku. (PAP)

 

Autor: Hubert Bekrycht

 

hub/ itm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520