-1.3 C
Chicago
wtorek, 2 marca, 2021

Prawo.pl: za kilka miesięcy zakupy przez internet mogą być droższe

Popularne

Za niecałe pół roku zmienią się zasady rozliczania podatku VAT od handlu w internecie. Drobne zakupy np. na AliExpress nie będą już zwolnione z podatku – informuje Prawo.pl. Według portalu może to spowodować wzrost cen w sklepach internetowych. Zmiany wynikają z dyrektywy unijnej.

Przepisy unijnej dyrektywy muszą być wdrożone przed końcem pierwszego półrocza, aby mogły zacząć obowiązywać 1 lipca.

 

Jak podaje Prawo.pl, rząd tłumaczy, że wdrożenie nowych rozwiązań ma przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze e-handlu z podmiotami z krajów trzecich. Zniesione zostaną zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach – o wartości do 22 EUR – we wszystkich państwach członkowskich.

 

Dodatkowo platformy sprzedażowe zostaną obarczone obowiązkiem poboru i zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem. Nowe obowiązki będą miały platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się, więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.

 

Jak zaznacza, cytowany przez serwis, Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, partner w kancelarii GLC, drastycznie zmniejszone zostaną limity sprzedaży wysyłkowej, do przekroczenia których transakcje te będą mogły być opodatkowane w Polsce. Obecnie limity liczone są odrębnie dla każdego państwa członkowskiego przeznaczenia i wahają się od 35 tys. euro do 100 tys. euro. Po nowelizacji limit zostanie zmniejszony zaledwie do 10 tys. euro i będzie obejmował łącznie wszystkie państwa członkowskie.

 

Ekspert wskazuje, że efektem zmiany będzie zmuszenie znacznie większego grona przedsiębiorców do rejestracji VAT na terenie państwa przeznaczenia. Pewną próbą zmniejszenia związanych z tym niedogodności ma być wprowadzenie nowej procedury VAT-OSS (One Stop Shop), stanowiącej rozszerzenie procedury MOSS (tzw. Mini One Stop Shop), obowiązującej obecnie w stosunku do usług elektronicznych.

 

Po zmianach obejmie ona również wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość i umożliwi elektroniczną rejestrację dla tego w jednym państwie członkowskim i zbiorcze rozliczenie VAT w jednej elektronicznej deklaracji.

 

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-vat-od-handlu-dyrektywa-e-commerce-od-lipca-2021-roku,505983.html

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane