25.6 C
Chicago
piątek, 19 lipca, 2024

Prawdziwy skarb na polu pod Parczewem! Dzban wypełniony XVII-wiecznymi monetami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Skarb ok. 1000 szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku odnaleziono na polu ornym niedaleko Parczewa (Lubelskie); trafi do muzeum w Białej Podlaskiej – poinformował w czwartek Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Lublinie.

WUOZ w Lublinie podał w czwartek na Facebooku, że zakopany skarb ok. 1000 monet odnaleziono w miejscowości Zaniówka (pow. parczewski). Szelągi koronne i litewskie z XVII wieku znajdowały się w częściowo uszkodzonym dzbanku ceramicznym (tzw. siwaku). „Całość posiada masę około 3 kg” – dodano.

 

„Monety o różnym stopniu zachowania – oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku – tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (62 sztuki) „ – poinformował urząd konserwatorski. Jak wyjaśniono, zlepieńce to monety zespolone po kilka sztuk wskutek procesów utleniania.

„Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny. Zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka” – przekazał WUOZ. Wyjaśniono, że na skarb natrafił przypadkowo Michał Łotys, który poszukiwał współczesnych elementów wyposażenia mechanicznego sprzętu rolniczego z wykorzystaniem wykrywacza metali.

 

26 lutego br. powiadomił o znalezisku delegaturę WUOZ w Białej Podlaskiej. Przeprowadzone następnego dnia oględziny wykazały, że naczynie z monetami zostało celowo zakopane na polu ornym opodal gospodarstwa. Obiekt zostanie w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.(PAP)

 

Autor: Piotr Nowak

 

pin/ pat/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520