9.7 C
Chicago
poniedziałek, 21 kwietnia, 2025

Poseł z Georgii proponuje zakup Grenlandii i zmianę nazwy wyspy na „Czerwono-Biało-Niebieskolandia”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Do krajowej legislatury trafił projekt ustawy autorstwa Buddy’ego Cartera, posła stanu Georgia do Izby Reprezentantów USA, która reguluje możliwość negocjowania przez Donalda Trumpa zakupu Grenlandii od Danii i przemianowanie wyspy na „Czerwono-Biało-Niebieskolandię” („Red, White and Blueland”). W międzyczasie Duńczycy zebrali 200 tys. podpisów pod petycją o negocjowanie przez ich kraj odkupienia od USA Kalifornii, „danifikacji” Złotego Stanu i „uczynienia go znów wielkim”.

Poseł Georgii do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Buddy Carter złożył w krajowej legislaturze projekt ustawy „Red, White, and Blueland Act”, która ma uregulować prawnie propozycję zakupu przez USA wyspy Grenlandia wraz z jej późniejszym przemianowaniem.

Zgodnie z projektem – prezydent Stanów Zjednoczonych byłby uprawniony do negocjowania zakupu Grenlandii z władzami Danii lub „wykorzystanie innego sposobu pozyskania” arktycznej wyspy. Po ewentualnym zakupie Grenlandii jej nową nazwą byłoby „Czerwono-Biało-Niebieskolandia” – najprawdopodobniej od amerykańskich barw narodowych, chociaż tego w projekcie ustawy nie wyjaśniono. Przemianowanie wyspy miałby nadzorować Sekretarz Spraw Wewnętrznych i Przewodniczący Rady ds. Nazw Geograficznych. Urzędy miałyby 180 dni na zastosowanie nowego nazewnictwa na wszystkich oficjalnych dokumentach, mapach, etc.

Obecnie Grenlandia pozostaje autonomicznym terytorium zależnym Danii. Władze skandynawskiego kraju wielokrotnie podkreślały w odpowiedzi na sugestię prezydenta Donalda Trumpa o możliwości odkupienia wyspy przez USA, że Grenlandia „nie jest na sprzedaż”. Grenlandia leży w Arktyce – pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi – co sprawia, że ma bardzo duże znaczenie militarne i geopolityczne. Na wyspie już istnieją bazy amerykańskie. Poza tym, Grenlandia jest bogata w rzadkie minerały, potrzebne m.in. przy opracowywaniu nowych technologii.

Tymczasem po drugiej stronie Atlantyku Duńczycy postanowili zakpić z propozycji Trumpa, składając „kontrofertę” zakupu jednego z amerykańskich stanów. W tym celu uruchomiono internetową petycję, pod którą podpisało się już ponad 200 tys. osób. Inicjatorzy akcji argumentują, iż zakup Kalifornii i włączenie jej do Królestwa Danii pozwoli „uczynić stan znów wielkim”. Planują zebrać „1 bilion dolarów” w akcji crowdfundingowej, żeby móc sfinalizować zakup.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"