Szkielet dinozaura, znaleziony niedawno w Portugalii, ma ponad 190 milionów lat – poinformowali paleontolodzy po badaniach tej skamieniałości.
Potwierdziły się wstępne przypuszczenia badaczy, dotyczące wieku szkieletu. Jego wiek określono na ponad 190 mln lat – przekazał zespół paleontologów z muzeum w Lourinha.
Wydobyty w lutym z jednej ze skał na plaży Agua de Madeiros (w gminie Marinha Grande, na zachodnim wybrzeżu kraju) szkielet jest jedną z najstarszych skamielin dinozaura znalezionych w Portugalii.
Prace naukowców z muzeum w Lourinha wspierały władze gminy Marinha Grande.
Jednym z najtrudniejszych zadań podczas prac wykopaliskowych, jak przekazał Joao Brito z tamtejszego ratusza – było wydobycie bloku skały, wewnątrz której znajdowała się skamielina dinozaura.
Skamieniałość była uwięziona wewnątrz margielu, czyli skały osadowej zbudowanej z wapnia. Przewieziony do muzeum w Lourinha blok skalny ważył 1,2 tony, więc zajęcie się nim stanowiło „ogromne wyzwanie logistyczne”.
Prace związane z wydobyciem skamieniałości prowadzono w pośpiechu, aby uniknąć uszkodzenia szkieletu przez fale oceanu czy niskie temperatury.
Obecnie paleontolodzy próbują rozpoznać, z jakim gatunkiem dinozaura mają do czynienia.
25 lat temu – przypomnieli badacze – w pobliżu Marinha Grande odkryty został skamieniały szkielet innego dinozaura, żyjącego około 195 mln lat temu. Uchodzi on za najstarszy na Półwyspie Iberyjskim okaz plezjozaura, rzędu wymarłych płetwojaszczurów.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)