29.5 C
Chicago
środa, 2 lipca, 2025

Polska żywność ekologiczna na nowojorskich targach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W nowojorskim Javits Center na Manhattanie zakończyły się we wtorek trwające od 29 czerwca targi Summer Fancy Food Show. Wśród wystawców z ponad 40 krajów znaleźli się również polscy producenci i eksperci.

Według organizatorów to najważniejsze wydarzenie branżowe w Ameryce, poświęcone prezentacji starannie wyselekcjonowanych, wysokiej jakości produktów — od bezglutenowych i wegańskich alternatyw po nowatorskie przekąski białkowe i napoje odpowiadające aktualnym trendom konsumenckim.
Bożena Wróblewska, prezes Zarządu Centrum Pomocy Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, powiedziała PAP, że jej instytucja dostrzega rosnące na świecie zainteresowanie żywnością ekologiczną, organiczną, bezpieczną i wysokiej jakości.
„Stąd program Stowarzyszenia Polska Ekologia +Szybko, ale organicznie+, promujący europejskie i polskie produkty z certyfikatami ekologicznymi. Wspierają go finansowo Unia Europejska oraz rząd RP – dodała.
Jak wyjaśniła, celem programu jest edukacja amerykańskich konsumentów, jak spożywać fast food w sposób bezpieczny dla zdrowia — czyli z wykorzystaniem produktów organicznych. Służą temu pokazy kulinarne, spotkania biznesowe, katalogi, materiały z przepisami oraz kampania internetowa.
„Nie chcemy zmieniać przyzwyczajeń żywieniowych Amerykanów, bo to niemożliwe. Ale mogą jeść fast food przygotowany z organicznych składników. Proponujemy produkty z sektora owoców, mleka i jego przetworów, warzyw, zbóż, wieprzowiny i wołowiny. Kluczowy jest sposób ich przygotowania. Uczymy się, jak być konkurencyjni” – mówiła Wróblewska.
Na targach obecne było także stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prezentowały się tam zarówno firmy z doświadczeniem, jak i debiutanci. W ofercie znalazły się m.in. produkty proteinowe, wegańskie na bazie warzyw i ryb, mrożonki, suplementy, mięso, drób, jaja, wyroby piekarskie i słodycze.
„Nasi wystawcy są zadowoleni. Oczywiście liczą na więcej, ale mają kontrakty i są rozpoznawalni. Mogą też zobaczyć, jak zaistnieć na tym rynku. Jakość nie jest problemem — produkty bronią się same. Większym wyzwaniem są kwestie logistyczne przy tak dużych odległościach – ocenił Jan Golba, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności. Uznał arynek amerykański dla Polski za bardzo istotny.
Krzysztof Kasztelewicz, współwłaściciel gospodarstwa pasiecznego „Sądecki Bartnik”, zaznaczył, że firma uczestniczy w nowojorskich targach już po raz ósmy.
„Promujemy nasze produkty wśród konsumentów końcowych, a także poszukujemy nowych dystrybutorów i sklepów spożywczych, które oferują je nie tylko Polonii, ale wszystkim klientom. W tym roku jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Poszerzyliśmy ofertę o miody z owocami liofilizowanymi. Dzieci szczególnie lubią te o smaku malin czy truskawek, zwłaszcza w dozownikach w kształcie misiów. Produkujemy też miód pikantny z dodatkiem chili, który cieszy się dużym zainteresowaniem w USA” – wyliczył Kasztelewicz.
Podczas targów zarówno polscy producenci, jak i przedstawiciele firm amerykańskich i zagranicznych odwiedzili konsulat RP w Nowym Jorku.
„To już tradycja. Widzimy w tym ogromny potencjał i wartość dodaną. Choć skala udziału Polski w targach nie dorównuje Włochom czy Francji, to pod względem jakości, zwłaszcza w sektorze mięsnym, jesteśmy bezkonkurencyjni” – ocenił zastępca konsula generalnego RP w Nowym Jorku, Przemysław Postolski. Poza promocją organicznych produktów wysokiej jakości, budujemy pozytywny wizerunek Polski – dodał.

 

 

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"