23.1 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Politycy komentują słowa Manfreda Webera. „Niech pilnuje AfD i rosnących faszystów w Niemczech, a nie wtrąca się w sprawy polskie”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Za słowami Manfreda Webera kryje się bezpośrednia chęć ingerencji w polską politykę; to pokazuje jak bardzo dla europejskiego establishmentu niewygodne są działania PiS, zwłaszcza ostatnie zapowiedzi referendum ws migrantów – ocenił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS).

„Opowiadamy się za kursem, który wyklucza radykałów. AfD, Le Pen, to nasi polityczni wrogowie. Sformułowałem trzy warunki jakiejkolwiek współpracy: za Europą, za Ukrainą, za praworządnością (ew. rządami prawa, państwem prawa). W ten sposób budujemy zaporę ogniową przeciwko PiS. Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce i poprowadzić kraj z powrotem do Europy” – powiedział w wywiadzie dla „FAZ” niemiecki polityk, szef grupy EPL w Parlamencie Europejskim Manfred Weber.
Do tych wypowiedzi odniósł się w rozmowie z PAP szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel, który stwierdził, że „za tymi słowami kryje się bezpośrednia chęć ingerencji ze strony niemieckiego przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej w polską politykę”.
„Najwyraźniej postanowili odrzucić pozory, jakimi jest działanie za pośrednictwem Platformy Obywatelskiej i mówią już bezpośrednio o sobie, jako o sile, która ma zastąpić PiS” – mówił Fogiel.
„Mówią o budowie +zapory ogniowej+ wobec PiS, to pokazuje jak bardzo dla europejskiego establishmentu niewygodne są działania PiS, zwłaszcza ostatnie zapowiedzi referendum” – dodał polityk PiS, nawiązując do zapowiedzi referendum ws. relokacji migrantów.
Zdaniem Fogla „brukselskie elity chciałyby za pośrednictwem swoich nominatów w Polsce zmusić wszystkie kraje do obowiązkowej relokacji uchodźców i do innych działań, które mają ograniczać suwerenność krajów członkowskich”.
„PiS, przywoływany tutaj w kontekście całej Europy przez Webera, stoi na przeszkodzie temu” – stwierdził parlamentarzysta PiS.
„Możemy zapewnić, że PiS będzie dalej stało na przeszkodzie temu. Chcemy Unii Europejskiej, chcemy być w Unii Europejskiej, ale Unii która szanuje suwerenność krajów członkowskich i chcemy, by Polska w Unii w pierwszej kolejności dbała o interesy swoich obywateli, a nie o interesy urzędników europejskich. Dopóki PiS będzie rządziło, tak będzie się działo” – podkreślił Fogiel. (PAP)
autor: Rafał Białkowski

Sawicki (PSL) o słowach M. Webera: niech pilnuje AfD i rosnących faszystów w Niemczech, a nie wtrąca się w sprawy polskie

Głupia wypowiedź, kompletnie niepotrzebna. Niech pilnuje AfD i rosnących faszystów w Niemczech, a nie wtrąca się w sprawy polskie – powiedział PAP poseł Marek Sawicki (PSL), komentując wypowiedź szefa grupy EPL w PE Manfreda Webera.
Chodzi o wywiad niemieckiego polityka, przewodniczącego grupy EPL w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. „Opowiadamy się za kursem, który wyklucza radykałów. AfD, Le Pen, to nasi polityczni wrogowie. Sformułowałem trzy warunki jakiejkolwiek współpracy: za Europą, za Ukrainą, za praworządnością (ew. rządami prawa, państwem prawa). W ten sposób budujemy zaporę ogniową przeciwko PiS. Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce i poprowadzić kraj z powrotem do Europy” – powiedział Weber.
Polityk ludowców ocenił, że to „głupia wypowiedź, kompletnie niepotrzebna”. „Nie jest sprawą pana Webera wtrącanie się w wybory w Polsce. Niech pilnuje AfD i rosnących faszystów w Niemczech, a nie wtrąca się w sprawy polskie” – podkreślił.
Z kolei prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że „polskie sprawy będziemy rozstrzygać w polskim domu”. „Mnie naprawdę nie interesują deklaracje z innych państw, bo Polacy będą decydować, to Polacy wybiorą” – zapewnił Kosiniak-Kamysz.
Wskazał, że jak Polacy „zagłosują na Trzecią Drogę to mają gwarancję odsunięcia dzisiaj rządzących od władzy, pójścia z Polski marnotrawnej do gospodarnej”.
„Głos oddany na nas, na Trzecią Drogę, zdecyduje o tym czy w Polsce będzie zmiana rządu, zamiana Polski przeszłości, gdzie toczy się spór o przeszłość, na Polskę przyszłości, gdzie się myśli o kolejnych pokoleniach” – dodał. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ tgo/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520