8.6 C
Chicago
niedziela, 20 kwietnia, 2025

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z portretem Mikołaja Kopernika

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Poczta Polska wprowadziła w niedzielę do obiegu znaczek pocztowy z podobizną Mikołaja Kopernika wykonaną na podstawie portretu znajdującego się w epitafium w bazylice katedralnej we Fromborku. Znaczek o wartości 3,90 zł został wyemitowany w nakładzie 128 tys. sztuk.

„Poczta Polska we współpracy z +Muzeum Pomnika Historii Frombork – zespół katedralny+ wprowadziła dzisiaj do sprzedaży znaczek pocztowy dedykowany tegorocznemu jubileuszowi Mikołaja Kopernika” – podano w informacji przesłanej PAP przez rzecznika prasowego Poczty Polskiej Daniela Witowskiego.

 

Znaczek został zaprezentowany w niedzielę w Pałacu Biskupim we Fromborku podczas uroczystości 500. rocznicy powierzenia kanonikowi Mikołajowi Kopernikowi urzędu Administratora Diecezji Warmińskiej Sede Vacante przez warmińską Kapitułę Katedralną. W minioną środę zaprezentowano go natomiast na konferencji prasowej w Warszawie.

 

Cytowany w komunikacie prezes zarządu Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski przypomniał, że Kopernik to jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie, a jego odkrycia można nazwać przełomowymi dla ludzkości. Dodał, że Poczta Polska, która upamiętnia ważne postaci czy wydarzenia, „nie zapomniała o równej rocznicy urodzin naszego wybitnego astronoma i kanonika”.

 

W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci.

 

„Mikołajowi Kopernikowi poświęcimy w tym roku aż trzy wyjątkowe emisje – dwie znaczkowe oraz kopertę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Jestem przekonany, że nasze wydawnictwa przyczynią się do popularyzacji wiedzy o naszym wybitnym astronomie i duchownym” – podkreślił Falkowski.

 

Portret Mikołaja Kopernika, który został wykorzystany do projektu znaczka, to element fromborskiego epitafium pochodzącego z bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Namalowano go techniką olejną na blasze miedzianej według wzorów wizerunków astronoma pochodzących z dzieł Mikołaja Reussnera i Jakuba Boissarda.(PAP)

 

autor: Marcin Boguszewski

 

mbo/ jann/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"