14.5 C
Chicago
niedziela, 20 kwietnia, 2025

Płacenie kar za Turów może wyjść taniej niż rekompensata dla Pragi?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Środek tymczasowy w sprawie Turowa może wyjść taniej niż rekompensata dla Pragi – informuje środowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Czeska strona nie zamierza się poddać – dodaje.

„Jeśli Polska nie podpisze ugody w sprawie rzekomych szkód środowiskowych powodowanych przez kopalnię w Turowie, to musi liczyć się z tym, że sąsiedzi podejmą kolejne kroki prawne – wynika z informacji „DGP”.

 

„Mamy plan B” – deklaruje w rozmowie z gazetą czeski wiceminister środowiska Vladislav Smrz.

 

„Orzeczenie wobec Warszawy kar tymczasowych za kontynuowanie wydobycia w kopalni do czasu ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE nie przyśpieszyło podpisania porozumienia z Pragą. W efekcie z południa słychać zapowiedzi kolejnych nacisków. Czesi boją się bowiem, że zamiast wypłacać im rekompensaty za domniemane zanieczyszczenia środowiska, Polacy będą woleli płacić kary do budżetu UE – 500 tys. euro dziennie do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w TSUE” – czytamy w dzienniku. (PAP)

 

***

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś określił karę nałożoną na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako kuriozalną i bezprawną. Według niego zamknięcie elektrowni w Turowie nie jest możliwe, ponieważ jest ona ściśle związana z bezpieczeństwem energetycznym Polski. Zaznaczył również, że Polska nie powinna płacić kar nałożonych przez TSUE.

Na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister Michał Woś przypomniał, że postępowanie w TSUE w sprawie Turowa jest jedynie postępowaniem zabezpieczającym i kwestia ta nie jest ostatecznie rozstrzygnięta.
„W trakcie postępowania pani sędzia zdecydowała, że jednak wykona środki zabezpieczające. Jest nałożone postanowienie, że mamy zamknąć kopalnię. W takim postępowaniu zabezpieczającym nie ma z kolei podstawy prawnej w traktatach, żeby nakładać kary finansowe” – wyjaśniał wiceminister Michał Woś.
Dodał, że obecna sytuacja ma znamiona walki politycznej Unii Europejskiej z Polską. Według niego jest to również wyraz dążenia instytucji unijnych do ciągłego rozszerzenia kompetencji Unii Europejskiej.
W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce i wnioskowały o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/wcześn./d kwi/w kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"