We wtorkowym sondażu „Dziennika Gazety Prawnej” spytano respondentów, czy słyszeli o przyznaniu przez ministra Przemysława Czarnka pieniędzy na zakup lub remont budynków dla fundacji i stowarzyszeń związanych z obozem rządowym.
„Najnowszy sondaż United surveys dla DGP i RMF FM, w którym pytamy o rozdysponowanie przez ministra edukacji pieniędzy dla fundacji i stowarzyszeń pokazuje dwie ciekawe tendencje” – donosi DGP we wtorkowym wydaniu. Po pierwsze, wskazuje, że o sprawie znanej w części mediów pod nazwą „Willa plus” słyszała nieco ponad połowa badanych.
„Bardzo wiele osób o niej nie słyszało, co może pokazywać, że ludzie są zmęczeni polityką, skoro tak elektryzująca sprawa do nich nie dociera” – komentuje dla gazety Marcin Duma, który przeprowadził badanie.
Po drugie – jak czytamy w DGP – choć ogólnie 72 proc. respondentów negatywnie ocenia decyzje ministra edukacji Przemysława Czarnka, to widać rozjazd opinii w podziale na elektoraty.
„Wyborcy obozu rządowego w większości – 59 proc. – nie mają problemu z willą plus; elektorat opozycji jest niemal w całości krytyczny – 94 proc. ocen negatywnych i niezdecydowanych” – wynika z sondażu.
Badanie zostało wykonane 3-4 lutego na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą CATI.(PAP)
„Gazeta Polska Codziennie”: Miliony od Platformy na zaprzyjaźnione fundacje
We wtorkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie” czytamy, że kiedyś rząd PO-PSL, a teraz samorządy ślą pieniądze do sprzyjających im organizacji.
„Fundacje promujące prostytucję, twory pseudoedukacyjne zajmujące się seksualizacją dzieci, organizacje realizujące postulaty homolobby, a także stowarzyszenia proimigranckie oraz te jawnie atakujące polski rząd za obronę granicy i rozpowszechniające fake newsy o pracy Straży Granicznej – to tylko kilka grup, które w ostatnich latach mogły liczyć na gigantyczne dotacje od instytucji i samorządów kierowanych przez przedstawicieli totalnej opozycji” – czytamy we wtorkowym wydaniu „GPC”.
„Codzienna” donosi, że prześwietliła najbardziej bulwersujące projekty. Wymienia m.in. Fundację Edukacji Społecznej, wspieraną przez warszawski samorząd, a zajmującą się edukację seksualną. „GPC” wspomina też o dotowanym szkoleniu „Własność prywatna to kradzież”.
„Od kilku dni politycy opozycji i media im sprzyjające próbują przekonać opinię publiczną, że Prawo i Sprawiedliwość za pośrednictwem prof. Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, przekazuje organizacjom pozarządowym „związanym z PIS” – wspomina „GPC”. Konkludując, że dla opozycji „organizacją związana z PiS jest każda, która „nie promuje tęczowo-lewicowych postulatów”.(PAP)
Sondaż „Rz”: „Czarnek do dymisji?”
Jak podaje wtorkowa „Rzeczpospolita”, większość ankietowanych przez IBRiS uważa, że tzw. „afera willowa” powinna zakończyć karierę Przemysława Czarnka jako szefa resortu edukacji.
„Willa+, czyli afera związana z rozdysponowaniem przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 40 mln zł według politycznego klucza, nie przysporzyła sympatii szefowi tego resortu” – czytamy we wtorkowym wydaniu „Rz”.
Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że 46,1 proc. ankietowanych zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że w wyniku tzw. afery Willa+ Przemysław Czarnek powinien stracić stanowisko. Kolejne 9,1 proc. respondentów raczej się z takim stwierdzeniem zgadza. Przeciwnego zdania jest 28,7 proc. ankietowanych. Twardo przeciwko odwołaniu Czarnka opowiada się co piąty badany. 16 proc. respondentów nie ma zdania.
„Tylko 14 proc. głosujących na Zjednoczoną Prawicę chce dymisji szefa MEN. A domaga się jej – łącznie 76 proc. respondentów głosujących na opozycję” – podaje „Rz”. „Z kolei wśród wyborców opozycji tylko 11 proc. uważa, że afera willowa nie jest powodem do odwołania ministra. Wśród osób niezdecydowanych na kogo chcą oddać swój głos, 61 proc. ankietowanych, uważa, że należy zdymisjonować obecnego szefa MEN” – dodaje.(PAP)
lui/ dki/