8.8 C
Chicago
niedziela, 20 kwietnia, 2025

Paraliż lotów. Kontrolerzy ruchu protestują, Horała mówi o uprzywilejowanej grupie. „Proszę jej szukać wśród tłustych kotów w państwowych spółkach”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Za nieudolność PiS w rozwiązaniu konfliktu i zakończeniu negocjacji między kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej a związkiem kontrolerów ruchu lotniczego zapłacą wszyscy Polacy – ocenił w środę poseł Stefan Krajewski (PSL). Według niego od 1 maja mogą nastąpić opóźnienia w lotach.

Od kilku dni toczą się negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL). Związkowcy nie zgadzają się na nowe zasady wynagradzania w PAŻP.

 

W środę na konferencji prasowej w Sejmie Krajewski podkreślił, że już na początku lutego kontrolerzy lotów zwracali się do mediów, do parlamentarzystów o pomoc w rozwiązaniu toczącego już wówczas konfliktu. Jak dodał, sytuacja się nie zmienia, „kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie słucha kontrolerów lotów i zmienia im warunki pracy i płacy”.

 

Według ludowca za „nieudolność PiS w rozwiązaniu tego problemu zapłacą wszyscy Polacy”, ponieważ w związku z brakiem porozumienia od 1 maja mogą nastąpić opóźnienia i odwołania lotów. „Zamiast rozwiązania konfliktu mamy słowa wiceministra infrastruktury Marcina Horały o +uprzywilejowanej grupie+. Proszę jej szukać wśród +tłustych kotów+ w państwowych spółkach. Tam szukajcie oszczędności, nie na bezpieczeństwie Polaków” – mówił Krajewski.

 

14 kwietnia Horała mówił m.in., że kontrolerzy lotów muszą zrozumieć, iż PAŻP utrzymuje się wyłącznie z opłat linii lotniczych. „Agencja ma tyle pieniędzy, ile ma, i tyle. I w tych pieniądzach musi się zmieścić. One są mniejsze niż kiedyś były. Więc niestety te zarobki też nieco mniejsze, choć nadal, jak na polskie warunki – bardzo, bardzo wysokie” – zaznaczył.

 

Poseł PSL zwracał w środę uwagę, że od lat kontrolerzy ruchu lotniczego podnosili swoje kwalifikacje, zdawali trudne egzaminy. „A dziś mówi się im, że ci, którzy nie przyjmą nowych warunków, zostaną bez pracy” – podkreślił poseł ludowców.

 

Z informacji PAŻP wynika, że blisko 170 kontrolerów obszaru i zbliżania z Warszawy znajduje się w okresie wypowiedzenia, który dla większości zakończy się pod koniec kwietnia 2022 r. Według tych danych w lutym w Warszawie zatrudnionych było 208 kontrolerów obszaru i zbliżania.

 

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

 

13 kwietnia we wspólnym komunikacie PAŻP i ZZ KRL przekazano, że tego dnia odbyło się kolejne spotkanie pracodawcy z przedstawicielami związkowców. Jego celem była kontynuacja rozmów dotyczących kwestii bezpieczeństwa. Jak dodano, następne spotkanie ma się odbyć najpóźniej w środę, po Wielkanocy.(PAP)

 

autor: Edyta Roś

 

ero/ ann/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"