W wyemitowanym w niedzielę wieczorem wywiadzie „60 minutes” papież Franciszek skrytykował „szaleństwo” urzędników z Teksasu, próbujących zamknąć katolicką organizację non-profit udzielającą schronienia migrantom na granicy USA-Meksyk. 87-letni Argentyńczyk argumentował w wywiadzie, że „migracja jest czymś, co sprawia, że kraj się rozwija”.
Papież skrytykował władze Teksasu po złożeniu przez Prokuratora Generalnego Teksasu Kena Paxtona pozwu przeciwko katolickiej organizacji Annunciation House z siedzibą w El Paso. Paxton oskarżył przy tym schronisko o „zdumiewające okropności”, w tym „ułatwianie nielegalnego wjazdu do Stanów Zjednoczonych, ukrywanie cudzoziemców, przemyt ludzi i prowadzenie kryjówki”.
Biuro Paxtona zażądało od placówki natychmiastowego przekazaniu mu dokumentów medycznych i imigracyjnych pensjonariuszy ośrodka.
„To szaleństwo. Czyste szaleństwo. Zamknąć granicę i zostawić ich tam, to szaleństwo” – powiedział Franciszek o próbie zamknięcia ośrodka przez stanowe władze. „Migrant musi zostać przyjęty. Potem zobaczysz, jak sobie z nim poradzisz. Może trzeba go odesłać, nie wiem, ale każdy przypadek należy rozpatrywać w sposób humanitarny. Prawda?” – mówił Ojciec Święty.
Polityce Watykanu wobec restrykcyjnym podejściu do migracji w wykonaniu Teksasu wtóruje mianowany przez papieża biskup diecezji El Paso Mark Seitz. Seitz otwarcie krytykuje gubernatora Grega Abbotta i PG Kena Paxtona za ich rzekomo „rasistowskie projekty” twierdząc, że Teksas „stał się laboratorium dla najbardziej niegościnnej i odczłowieczającej polityki imigracyjnej”.
„Jesteśmy świadkami nowego etapu śmiertelnej militaryzacji naszej granicy z Meksykiem, krajem, z którym nie jesteśmy w stanie wojny” – powiedział kapłan.
W jednym z ostatnich wywiadów papież Franciszek otwarcie przyznał, że z konserwatyzmem – choć reprezentuje Kościół Katolicki – nie jest mu po drodze i zbeształ amerykańskich biskupów, którzy krytykują jego działania.
„Konserwatysta to ktoś, kto trzyma się czegoś i nie chce widzieć [nic] poza tym” – powiedział Franciszek. „To postawa samobójcza. Ponieważ jedną rzeczą jest wzięcie pod uwagę tradycji, rozważenie sytuacji z przeszłości, ale zupełnie inną jest zamknięcie się w dogmatycznym pudełku” – ocenił.
W październiku 2023 r. Franciszek odebrał biskupowi Tyler Josephowi Stricklandowi prawo zarządzania parafiami na północ od Houston po tym, jak konserwatywny prałat skrytykował papieża w mediach społecznościowych, pisząć, że „podważa depozyt wiary” (łac. depositum fidei). Strickland oskarżył papieża o liberalizm.
Red. JŁ