We wtorek Ministerstwo Finansów podczas spotkania przedstawiło propozycję zwiększenia skali podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe – powiedział PAP główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski. MF przekazało, że jest w trakcie dialogu w sprawie zmian w podatku akcyzowym.
„Ministerstwo Finansów przedstawiło nową propozycję zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe. Obecnie zmiany w akcyzie są zapisane w tzw. mapie drogowej, która zakłada wzrost tego podatku o 10 proc. każdego roku. Tymczasem nowa propozycja MF zakłada, że akcyza na papierosy od 2025 r. wzrosłaby o 25 proc., na tytoń do palenia – o 38 proc., na wyroby nowatorskie – o 50 proc. a na płyn do e-papierosów – o 75 proc.” – powiedział PAP główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.
Dodał, że według nowej propozycji MF również w kolejnych latach tempo wzrostu akcyzy na wyroby tytoniowe byłoby wyższe niż to zaplanowano w mapie drogowej, ale niższe od tych, do jakich miałoby dojść w 2025 r.
„To jest propozycja, która została przedstawiona we wtorek późnym popołudniem, więc to bardzo wczesny etap. Jednak pojawienie się tej propozycji jest zaskakujące, biorąc pod uwagę skalę proponowanych zmian oraz to, że w umowie koalicyjnej zapowiadano, że zmiany w podatkach będą dokonywane co najmniej z sześciomiesięcznym vacatio legis” – dodał ekonomista FPP.
Dodał, że spotkanie dotyczyło wyłącznie akcyzy na wyroby tytoniowe.
„Nie wiemy, czy są plany podniesienia akcyzy na alkohol. Wyroby alkoholowe też mają swoją mapę drogową zmian w akcyzie” – powiedział Łukasz Kozłowski.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP stwierdziło, że „jest w trakcie dialogu z zainteresowanymi branżami”. „Po zakończeniu konsultacji będziemy mogli przedstawić założenia dotyczące zmian w podatku akcyzowym” – podkreślono w odpowiedzi.
W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Izabela Leszczyna stwierdziła, że Ministerstwo Finansów powinno zwiększyć akcyzę na alkohol i papierosy. Poinformowała, że MF ma analizy, z których wynika, że papierosy i mocny alkohol w Polsce są najtańsze w Europie. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ malk/ mick/ lm/