14.5 C
Chicago
niedziela, 20 kwietnia, 2025

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Konsulacie Generalnym RP w Chicago

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyły się w miniony poniedziałek, 2 maja, 2022 roku uroczyste Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. W programie było m.in. przemówienie okolicznościowe Konsul RP w Chicago Pani Małgorzaty Bąk-Guzik, która powitała zaproszonych gości: przedstawicieli korpusu dyplomatycznego w Chicago; przywódców organizacji polonijnych, gości z Polski.  Wyraziła także podziękowanie dla Polonii i podziękowała za owocną współpracę.

Konsul Bąk-Guzik mówiła na temat doniosłości Konstytucji Trzeciego Maja, jej inspiracji dla kolejnych generacji Polaków w czasie rozbiorów i jej odniesienia do czasów współczesnych. Konstytucja Trzeciego Maja była pierwszą w Europie demokratyczną konstytucją, drugą po Stanach Zjednoczonych (1787).

W czasie uroczystości dokonano wręczenia odznaczeń państwowych i nagród dla zasłużonych działaczy polonijnych w kilku różnych kategoriach. Uroczystość wręczenia nagród prowadził Marek Kowalczyk. Odznaczeni zostali Daniel Pogorzelski, działacz Polonijny, Ks. Marek Smółka. kordynator duszpasterski d/s Polonii w Archidiecezji Chicago; Dr. Kornelia Król, Prezes Polonii Medycznej Świata, Marian Bryja, działacz w Związku Podhalan w Ameryce Północnej; Tomasz Wojdyła, właścciciel popularnej sali bankietowej Lone Tree Manor; Natalia Kawalec, polonijna artystka. Gratulacje.

W czasie uroczystych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja miał miejsce koncert w wykonaniu reprezentacyjnej orskiestry Gwardiii Narodowej Stanu Illinois „Air National Guard Band of the Midwest”, która wykonała polskie utwory związane ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Gwardia Narodowa stanu Illinois współpracuje z polskimi siłami zbrojnymi od 29 lat.

Marta Farion, Vice Prezes Ukraińsko-Amerykańskiego Komitetu w Illinois przedstawiła także członków ukrainskiego zespołu muzycznego, który wykonał kilku utworów muzycznych w języku ukraińskim. Po uroczystej akademii rozmawiano o wielu sprawach polsko-ukraińskich z Martą Farion.

Dr. Łucja Mirowska-Kopeć zaprosiła uczestników Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Konsulacie Generalnym RP w Chicago na Paradę Konstytucji, która odbędzie się w najbliższą sobotę w centrum miasta wzdłuż ulicy Columbus od godziny 11:30 am. Marszałkiem tegorocznej Parady jest Alan Krashesky, dziennikarz TV ABC7.

Tekst i zdjęcia  @ Andrzej Mikołajczyk

Pamiątkowe zdjęcie z reprezentacyjną orkiestrą Gwardiii Narodowej Stanu Illinois „Air National Guard Band of the Midwest”, która wykonała polskie utwory związane ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"