12.4 C
Chicago
środa, 23 kwietnia, 2025

Depresja stała się plagą. Pokaz filmu „Po drugiej stronie dnia” z udziałem Michała Koterskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„Po drugiej stronie dnia” to tytuł filmu zrealizowanego przez Teatr Exit, który opowiada o chorowaniu, leczeniu i zdrowieniu osób w kryzysie psychicznym. W produkcji zagrał m.in. Michał Koterski. Pokaz filmu odbędzie się we wtorek o godz. 19 w warszawskim Kinie Kultura.

Teatr Exit powstał w 2016 roku jako inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół – „Klika”. Spotykają się w nim dwa światy – osoby z niepełnosprawnościami, cierpiące na rozmaite choroby fizyczne i umysłowe oraz artyści o uznanym dorobku.

 

We wtorek w warszawskim Kinie Kultura (ul. Krakowskie Przedmieście 21/23) odbędzie się pokaz filmu „Po drugiej stronie dnia”, który powstał, by zwrócić uwagę na ludzi w kryzysie psychicznym. Scenariusz filmu oparty jest na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Reżysera i twórcę Teatru Exit Macieja Sikorskiego zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą w latach 2015-2016 przygotowały w szpitalu osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa miała na celu ułatwienie zrozumienia ich samych i ich problemów, a także sytuacji po opuszczeniu szpitala. Twórcy wystawy opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści.
Jak czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez organizatorów wydarzenia, scenariusz został oparty na motywach „Boskiej komedii” Dantego, wędrówki przez „piekło” choroby i „czyściec” leczenia ku „światłu” zdrowienia.
„Teksty nie są jednak zaczerpnięte od Dantego, ale z cytatów z opowieści o chorowaniu, leczeniu i zdrowieniu i wierszy poetów +z tamtej strony dnia+, jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego” – podkreślają twórcy filmu.
Na zaproszenie do tego przedsięwzięcia odpowiedzieli m.in. – gwiazda opery Rafał Siwek, aktor Michał Koterski, współtwórcy wystawy „Uważaj na głowę” – Mateusz Biernat i Paweł Podgórski oraz aktorzy Teatru Exit.
Film od momentu powstania prezentowany jest wyłącznie na pokazach, którym towarzyszy spotkanie i rozmowa z twórcami. Prezentacje filmu odbywają się w miejscach, gdzie temat filmu może być pogłębiony spotkaniem z grupami ludzi, dla których przedstawiane treści mogą być potrzebne. Były to m.in placówki zajmujące się pomocą osobom w kryzysach – np. Centra Zdrowia Psychicznego, Dom Pod Fontanną w Warszawie, Szpital im dr Babińskiego w Krakowie. Spotkania odbywały się również na uniwersytetach ze studentami psychologii i filozofii oraz uczniami liceów.
Podczas tych spotkań poruszano głównie tematy związane z reformą systemu opieki psychiatrycznej, roli asystentów zdrowienia, możliwymi formami wsparcia dla osób w kryzysie.
Film prezentowany był również na Węgrzech. W tej chwili w przygotowaniu są wersje językowe: włoska, niemiecka i szwedzka.
Projekt jest finansowany ze środków otrzymanych przez PFRON.
Maciej Sikorski na początku maja w rozmowie z PAP powiedział, że Teatr Exit jest teatrem wędrownym, dlatego spektakle grane są w całej Polsce, ale także za granicą.
„Podstawowy zespół aktorski to osoby z niepełnosprawnościami. W tej chwili jest to sześć osób. Do podstawowego zespołu dołączani są artyści – zawodowi aktorzy oraz muzycy, bo w naszych spektaklach jest dużo muzyki na żywo” – mówił Sikorski.
Obsadę teatru tworzą zarówno osoby z niepełnosprawnością fizyczną, jak i intelektualną. Repertuar teatru w większości opiera się na tytułach biblijnych, takich jak adaptacja Księgi Wyjścia, Księgi Rodzaju, czy Pieśni nad Pieśniami.
„To, że eksploatujemy treści biblijne wynika z tego, że tam odnalazłem tworzywo do scenariuszy takich, jak lubię. Teksty starotestamentowe wydają się idealnym tworzywem zarówno dla osób wierzących – katolików, żydów, muzułmanów, jak i niewierzących” – wskazał Sikorski. Podkreślił, że historie postaci biblijnych powiedzą coś każdemu człowiekowi.
W 2022 r. „Teatr Exit” zagrał blisko 60 spektakli w Polsce i za granicą. Informacje o spektaklach można znaleźć na Facebooku teatru: https://www.facebook.com/teatrexit. (PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ mhr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"