11.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Nowy rząd znów zacznie prywatyzować? Ekonomiści są za

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niemal trzech na czterech ekonomistów uważa, że prywatyzacja części spółek z udziałem Skarbu Państwa miałaby pozytywny wpływ na polską gospodarkę – czytamy w środowej „Rzeczpospolitej”. Jak dodano, odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa może być niemożliwe bez sprzedaży części z nich.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, 70 proc. spośród 37 ankietowanych przez gazetę ekonomistów, uczestników panelu eksperckiego „Rzeczpospolitej”, zgodziło się z tezą, że prywatyzacja części spółek kontrolowanych przez państwo miałaby pozytywny wpływ na gospodarkę.
„Do pomysłu, aby wznowić zarzuconą w Polsce prywatyzację, ekonomiści nie podchodzą jednak bezkrytycznie. Wielu dostrzega argumenty na rzecz państwowej kontroli nad niektórymi spółkami, które są strategicznie ważne, ale znaczenie ma skala ich działalności” – zauważa dziennik.
Jak wskazuje „Rz”, z tezą, że „prywatyzacja części przedsiębiorstw kontrolowanych przez polski rząd miałaby pozytywny wpływ na gospodarkę” zgodziło się ponad 70 proc. ankietowanych ekonomistów, przeciwnego zdania było 16 proc.
Według gazety, w sondzie nie widać zwolenników powszechnej i masowej prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Jak dodano, ekonomiści podkreślają, że pod kontrolą polskiego rządu jest wiele firm, które nie działają w sektorach o strategicznym znaczeniu (skrajnym przykładem są stadniny koni).
Z tezą, że „dla sprawnego funkcjonowania spółek o strategicznym dla Polski znacznie ważniejsze są odpowiednie regulacje i nadzór niż strukturą własnościową” zgodziło się 65 proc. ankietowanych ekonomistów. Wielu spośród uczestników sondy, w tym tych, którzy dostrzegają potrzebę prywatyzacji części przedsiębiorstw, ostrzega jednak przed pochopnymi decyzjami. (PAP)

 

aop/ mrr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520