Polska społeczność w Nowym Jorku uczciła w niedzielę 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski przypomniał, że obchody te zbiegają się z tysiącleciem Korony Polskiej.
„W ONZ zasiada ponad 190 państw. Które z nich może poszczycić się trwaniem przez 1000 lat w tym samym miejscu, z tym samym narodem, pielęgnując te same tradycje, kulturę i wiarę? Należymy do elitarnego grona 10 proc. najstarszych państw i narodów świata. Każdy z nas powinien odczuwać dumę z tej niezwykłej ciągłości” – podkreślił stały przedstawiciel RP przy ONZ.
Dodając, że Polska jest jednym z najstarszych i najbardziej zasłużonych krajów na świecie, ambasador Szczerski wspomniał również o przypadającym w 2025 roku święcie polskiej demokracji – wyborach. Zachęcił zgromadzonych do skorzystania z przysługującego im prawa głosu i aktywnego uczestniczenia w decyzji o tym, kto stanie na czele polskiego państwa.
Konsul generalny RP w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz określił tegoroczne obchody w polonijnym Nowym Jorku jako bogatą sekwencję świąt narodowych.
„W Polsce świętujemy już od czwartku, tutaj, z uwagi na kalendarz, rozpoczęliśmy nieco później, a dzisiejszy dzień stanowi kulminacyjny punkt. W samym sercu Greenpointu odbywa się szereg wydarzeń, począwszy od mszy świętej, poprzez spotkanie w Polskim Domu Narodowym uświetnione występami artystycznymi i akademią, aż po uroczyste wciągnięcie polskiej flagi na maszt przy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej”.
Na uroczystości, które zgromadziły liczną rzeszę Polonii z Nowego Jorku i sąsiednich stanów, przybyli także parlamentarzyści z Polski, liderzy polonijni, weterani, harcerze, młodzież oraz zespoły artystyczne prezentujące patriotyczny repertuar.
Wśród gości znalazły się m.in. sędziwa Sybiraczka Helena Knapczyk oraz córka generała Władysława Andersa, Anna Maria Anders. Pani Anders wspomniała, że miesiąc temu została oficjalnie zaprzysiężona do Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, którego członkinią jest od wielu lat.
„Dzisiejsze uroczystości mają ogromne znaczenie. Z wielu rozmów i reakcji naszych rodaków przebija tęsknota za Polską i silna więź z krajem, mimo dzielących nas ponad 6 tysięcy kilometrów. Przeżywają wydarzenia w Polsce, obchodzą polskie święta, manifestują narodowe barwy. Okazja 3 Maja jest doskonałą sposobnością, by zamanifestować dumę ze współczesnej Polski, kraju sukcesu. Robimy to wspólnie” – podsumował konsul w rozmowie z PAP.
Poseł Marek Rząsa nazwał wielkim zaszczytem, że wraz z parlamentarzystkami Lidią Burzyńską i Jarosławem Rzepą może uczestniczyć w polonijnych uroczystościach.
„Dzień Flagi to nie tylko nasza narodowość, to nasza tradycja, historia, nadzieja i wiara. To pod biało-czerwoną flagą ginęli nasi przodkowie, ale także rodziły się nowe fundamenty polskiego państwa. 2 Maja jest również świętem państwowym, ponieważ od kilkunastu lat obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą. Z kolei 3 Maja to wielki duch mądrości i wolności Polaków, którzy tuż po Amerykanach uchwalili pierwszą w historii Europy konstytucję” – mówił poseł Rząsa.
Zapewnił, że sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą dostrzega ogromny wkład Polonii w rozwój Polski.
„Wy nigdy nie zapomnieliście o Polsce. Polska nigdy nie zapomni o was” – zadeklarował poseł.
Uroczystościom towarzyszył rajd samochodów udekorowanych biało-czerwonymi flagami i innymi symbolami narodowymi. Kolumna pojazdów przemierzyła ulice dzielnic Brooklyn i Queens.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ sp/