17.2 C
Chicago
wtorek, 13 maja, 2025

„Niezbędna jak woda”. Kalifornia postawi własną stanową fabrykę insuliny, żeby rozbić oligopol

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Fiolka insuliny kosztowała w 1995 roku 25 dolarów. Prawie trzy dekady później ta sama fiolka z insuliną kosztuje ponad 300 dolarów. Dwunastokrotny wzrost ceny leku jest nie do zniesienia dla niektórych osób, które są dzięki niemu utrzymywane przy życiu.

„Jest tak samo niezbędna jak woda” – powiedział Chris Noble, u którego w wieku 5 lat zdiagnozowano cukrzycę typu 1.

Insulina, choć tania w produkcji, jest zakładnikiem amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej, który uparcie opiera się reformom, a firmy monopolizują rynek i maksymalizują zyski. To jednak może się wkrótce zmienić.

Kilka patentów, związanych z produkcją insuliny, zbliża się do terminu wygaśnięcia. Na rynek produkcji leku zamierza wejść… Kalifornia – jako cały stan. A w zasadzie władze Kalifornii.

W zeszłym miesiącu, po kilku latach badań, stanowi prawodawcy zatwierdzili 100-milionowy budżet projektu, związanego z opracowaniem i produkcją „stanowej insuliny. 50 milionów przeznaczono na opracowanie trzech rodzajów insuliny. Drugą połowę funduszy ma pochłonąć budowa zakładu produkcyjnego.

„Nic nie uosabia niepowodzeń rynkowych bardziej niż koszt insuliny” – powiedział Newsom w filmie zamieszczonym na jego koncie na Twitterze. „Kalifornia bierze teraz sprawy w swoje ręce”.

Szacuje się, że ok. 7 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych potrzebuje stałego dostępu do insuliny, która pomaga im w walce z cukrzycą. Normalny organizm ludzki zamienia większość spożywanej przez nas żywności w cukier. Trzustka następnie wytwarza insulinę, która przekształca ten cukier w energię. Osoby z cukrzycą nie wytwarzają wystarczającej ilości insuliny. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą codziennie przyjmować insulinę, aby przeżyć.

Insulina została odkryta w 1920 roku przez zespół kanadyjskich naukowców. Sprzedali patent Uniwersytetowi w Toronto za jednego dolara, mając nadzieję, że szkoła uniwersytet udzieli licencji na produkcję wielu firmom, aby zapobiec monopolowi, który doprowadziłby do wysokich cen. Ale z biegiem czasu rynek insuliny powoli został opanowany. Obecnie tylko trzy firmy produkują większość światowej insuliny.

Red. JŁ

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"