Choć Niemcy są coraz gorzej postrzegani przez Polaków, to nadal dominuje obraz zachodniego sąsiada jako nowoczesnego kraju o silnej gospodarce. Z kolei dla Niemców Polska jest przede wszystkim krajem atrakcyjnym turystycznie – wynika z najnowszego badania Barometr Polska-Niemcy.
Chociaż utrzymuje się tendencja spadkowa w odsetku pozytywnych opinii o Niemczech w Polsce, m.in. za sprawą antyniemieckiej retoryki niektórych polskich ugrupowań politycznych, wizerunek Niemiec pozostaje dobry – wynika z opublikowanego we wtorek corocznego raportu o wzajemnym postrzeganiu się Niemców i Polaków.
Badanie przeprowadził Instytut Spraw Publicznych w Warszawie we współpracy z polsko-niemieckimi organizacjami.
Według raportu gorszy niż przed rokiem wizerunek Niemiec można wyjaśnić m.in. informacjami o kłopotach gospodarki RFN, wzroście prawicowego populizmu czy polityce migracyjnej w Niemczech – wyjaśnili autorzy badania. Polacy nadal postrzegają Niemcy głównie jako nowoczesny kraj o silnej gospodarce.
Podobnie jak w poprzednich latach opinie na temat Niemiec wśród Polaków kształtowały przede wszystkim przekonania polityczne. Pozytywne zdanie o zachodnim sąsiedzie Polski wyrażają częściej wyborcy Koalicji Obywatelskiej niż zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. „Nie oznacza to jednak, że wyborcy PiS są w większości źle nastawieni do zachodniego sąsiada, raczej wyrażają wątpliwości” – podkreślono w Barometrze.
Wprawdzie Niemcy widzą Polskę w lepszym świetle, jeżeli chodzi o funkcjonowanie państwa i politykę europejską, to wielu niemieckich respondentów ma trudności w jednoznacznej ocenie Polski. Dominuje obraz Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie – tak odpowiedziało 56 proc. Niemców, biorących udział w badaniu. Znaczny odsetek Niemców nie ma zdania na temat Polski (niekiedy aż 27 proc.) lub wybiera odpowiedzi ze środka skali (25 proc.).
Mieszkańcy wschodnich krajów związkowych Niemiec częściej oceniają pozytywnie Polskę i stan bilateralnych relacji niż Niemcy z zachodniej części kraju.
„Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia ze strony Rosji powoduje, że opinia publiczna w Niemczech popiera odbudowę niemieckiej armii jako element wzmacniania bezpieczeństwa w regionie, z kolei w Polsce rośnie sceptycyzm związany z niemieckimi planami w tym zakresie” – czytamy w raporcie.
Najnowsze wyniki Barometru Polska-Niemcy pokazały, że poparcie dla sankcji gospodarczych wobec Rosji jest większe wśród Polaków niż u Niemców – 75 proc. do 58 proc. „Nieco mniejsze, ale nadal bardzo istotne są różnice dotyczące rezygnacji z zakupu rosyjskich surowców energetycznych czy dostaw broni dla walczącej Ukrainy” – podkreślili autorzy raportu, wskazując na większe poparcie Polski. Jednak Niemcy częściej opowiadają się za przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy.
Zarówno większość Polaków jak i Niemców postrzega Rosję jako zagrożenie militarne dla swojego kraju.
Badanie ukazało poprawę oceny stanu stosunków polsko-niemieckich. „Tu z kolei można zauważyć, że opinia publiczna uwierzyła wyrażanym kilkakrotnie zapewnieniom rządzących polityków, że stosunki wrócą na tor współpracy, mimo że w rzeczywistości niewiele konkretnych kroków na rzecz tej wzmocnionej kooperacji udało się wdrożyć” – zauważono. „Po niemal roku od zwycięstwa proeuropejskiej koalicji w wyborach parlamentarnych w Polsce pozostało w stosunkach polsko-niemieckich bardzo dużo do zrobienia” – podsumowano w Barometrze.
Badania zostały przeprowadzone w ramach cyklicznego projektu badawczego Barometr Polska-Niemcy przez Instytut Spraw Publicznych, Niemiecki Instytut Spraw Polskich, Fundację Konrada Adenauera i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Sondaż przeprowadzony został przez firmę Ipsos metodą CAWI na reprezentatywnej grupie tysiąca mieszkańców Polski i tysiąca mieszkańców Niemiec w dniach 20-27 sierpnia br.
Z Monachium Iwona Weidmann (PAP)
ipa/ ap/ lm/