Zmarł Paweł Nowisz, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Miał 81 lat. Informację o jego śmierci przekazała ekipa serialu „Barwy Szczęścia”, nadawanego w Telewizji Polskiej, w którym zmarły występował.
Informację o śmierci aktora opublikowano m.in. na Facebooku serialu „Barwy szczęścia”. „Z trudnym do wyrażenia żalem zawiadamiamy o śmierci Pana Pawła Nowisza, wybitnego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, naszego Przyjaciela. Mieliśmy zaszczyt pracować z Panem Pawłem na planie naszego serialu, w którym od lat tworzył niezapomnianą postać Fryderyka Struzika. Będziemy wspominać tę wspólną prace z sentymentem i podziwem dla talentu i osobowości Pana Pawła. Składamy najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim. Przyjaciele z serialu +Barwy szczęścia+” – napisano.
Aktora pożegnała też Ilona Łepkowska, polska scenarzystka, producentka filmowa i serialowa. „Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Paweł Nowisz… Na premierę czeka wciąż +Koniec świata czyli Kogel-Mogel 4+ z jego udziałem… Odbędzie się już niestety bez Niego na scenie, pozostanie tylko na ekranie i w pamięci widzów…” – głosi wpis Łepkowskiej.
Pożegnanie Nowisza zamieścił też na swoim profilu na Facebooku Wiktor Zborowski. „W wieku 81 lat odszedł Paweł Nowisz. Świetny aktor. Miły kumpel. Śpij spokojnie Pawełku” – napisał.
Paweł Nowisz urodził się 15 stycznia 1940 r. w Warszawie. W 1963 r. ukończył studia na Wydziale Lalkarskim PWST w Krakowie, aby rok później ukończyć studia na Wydziale Aktorskim. Debiutował na deskach teatru w 1964 r.
Występował między innymi w takich produkcjach, jak „Kiler”, „Fuks”, „Ryś”, „Złoty środek”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Pieniądze to nie wszystko”. Od 2010 r. związany z serialem „Barwy szczęścia”, gdzie występował jako Fryderyk Struzik. Widzowie mogli go oglądać także m.in. w „Blondynce”, „M jak Miłość” oraz „Prawie Agaty”.
Słuchacze mogą znać głos Nowisza również z powieści radiowej „W Jezioranach”, w której wcielał się w postać Wacława Zdrojowego.
Występował na scenach wielu polskich teatrów, m.in. Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Narodowego, Nowego i Współczesnego w Warszawie.
IAR/(PAP) autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/