W ubiegłym tygodniu Chris Paul został pierwszym w historii NBA koszykarzem, który w trakcie kariery zgromadził ponad 20 000 punktów i 10 000 asyst. 36-letni rozgrywający Phoenix Suns podkreśla, że formę zawdzięcza przejściu na wegańską dietę.
Paul ma w dorobku m.in. dwa złote medale igrzysk olimpijskich wywalczone z ekipą USA w Pekinie (2008) oraz Londynie (2012). 11 razy wybierany był do Meczu Gwiazd NBA. Weganizm długo go jednak nie interesował.
„Pochodzę z południa, gdzie jemy wszystkie części świni, jakie potrafisz wymienić” – powiedział.
Na dietę opartą na produktach roślinnych skierowały go poszukiwania lepszych sposobów na regenerację.
„Ta decyzja zmieniła moje życie. Po przejściu na weganizm regeneracja przyspieszyła natychmiast” – podkreślił pstrykając palcami.
Liczba sportowców odżywiających się w ten sposób systematycznie rośnie. Weganinem od lat jest m.in. siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1 Lewis Hamilton.
„Nie miałem o tym wszystkim pojęcia przez 33, 34 lata. Lepiej jednak wprowadzić zmianę późno niż wcale” – przyznał Paul.
Weganizm wpłynął nie tylko na jego życie sportowe. Paul ma na koncie inwestycję w firmę produkującą roślinny zamiennik mięsa, a także angażuje się w akcje edukacyjne. Ma nadzieję, że takie produkty staną się powszechniejsze.
„Rozmowy na ten temat z młodymi ludźmi to dobry początek. Im wcześniej zaczną się odżywiać roślinnie, tym lepiej dla nich” – uważa. (PAP)
wkp/ krys/