28.3 C
Chicago
piątek, 12 lipca, 2024

Nadmierny kontakt dzieci z elektroniką ma związek z problemami emocjonalnymi

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dzieci, które zbyt często korzystają z konsol do gry, smartfonów i tabletów, są bardziej podatne na wystąpienie problemów emocjonalnych i problemów z zachowaniem przed 5. rokiem życia – informują badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, których wnioski publikuje „BMJ Open”.

Analizą objęto 699 dzieci (333 dziewczynki i 366 chłopców). Dane dotyczące ich zdrowia fizycznego i psychicznego, a także kontaktu z elektroniką, gromadzone były od momentu narodzin do piątego roku życia (głównie na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez rodziców).

 

W wieku 18 miesięcy dzieci korzystały z urządzeń elektronicznych średnio przez 32 minuty dziennie, a w wieku około 5 lat – przez 114 minut dziennie. Co czwarte dziecko w wieku 18 miesięcy spędzało przed różnego rodzaju monitorami ponad godzinę dziennie, a w wieku 5 lat było to już 95 proc. dzieci.

 

Częste korzystanie z urządzeń elektronicznych przez 18-miesięczne dzieci miało związek z 59 proc. większym prawdopodobieństwem wystąpienia problemów w relacjach z rówieśnikami za kilka lat.

 

Dzieci do 5. roku życia, które nadużywały elektroniki częściej przejawiały problemy z koncentracją, hiperaktywność, impulsywność, a także problemy emocjonalne.

 

„W latach 2013–2017 potroiła się ilość czasu, którą przedszkolaki spędzały ze smartfonem czy tabletem. Obecnie dzieci korzystają z tych urządzeń codziennie, co ogranicza czas spędzany z członkami rodziny, a także na czytaniu czy niezwiązanej z elektroniką zabawie. W tak młodym wieku społeczny i emocjonalny rozwój dziecka jest bardzo uzależniony od interakcji pomiędzy czynnikami środowiskowymi a społecznym uczeniem się” – komentują autorzy.

 

Więcej – na stronie publikacji (DOI: 10.1136/bmjopen-2020-040848) (PAP)

 

koc/ zan/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520