Sprzedaż nieruchomości odbyła się zgodnie z procedurami, poniedziałkowe oświadczenie banku Santander rozwiało wątpliwości – powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o artykuł „Gazety Wyborczej” o transakcji dokonanej przez jego żonę.
Pytany w czwartek, czy nie byłoby lepiej gdyby jego żona Iwona Morawiecka ujawniła majątek, by uciąć spekulacje, premier powiedział dziennikarzom w Michalinie (woj. mazowieckie), że „tak zwane spekulacje +Gazety Wyborczej+ dotyczyły tego, że nieruchomości sprzedawana przez BZ WBK, dzisiaj Santander, były sprzedawane taniej”.
Dodał, że z poniedziałkowego oświadczenia banku Santander „wynika jednoznacznie, że nie ma żadnych wątpliwości”. Powtórzył, że sprzedaż odbyła się prawidłowo. „Są procesy i procedury, które były przestrzegane, wyceny, które były dokonywane” – oświadczył.
W poniedziałek „Gazeta Wyborcza” w artykule „Działka Morawieckich i grupa trzymająca kamienice BZ WBK” napisała o sprzedaży nieruchomości przez Bank Zachodni WBK, którego prezesem w latach 2007-2015 był obecny premier. Według autorów sprzedane przez bank nieruchomości w różnych częściach kraju trafiły do osób i firm związanych z biznesmenem Pawłem Marchewką (twórcą firmy z branży gier komputerowych Techland), który wyłożył pieniądze na zakup działki we Wrocławiu, sprzedanej w 2021 r. przez żonę premiera. Powołując się na biegłą sądową „GW” stwierdziła, że działka została sprzedana za kwotę wielokrotnie niższą od ceny rynkowej.
Centrum Informacyjne Rządu oświadczyło w odpowiedzi na publikacje, „Morawiecki jako prezes banku BZ WBK nie zajmował się procesem sprzedaży nieruchomości należących do banku”, a „sprzedaż odbywała się według określonych procedur i po uzyskaniu wycen rynkowych”. CIR zaznaczyło, że od czasu, gdy przestał pełnić funkcje w zarządzie banku i rozpoczął działalność w administracji państwowej, Morawiecki nie ma wiedzy o sprzedaży nieruchomości przez bank „ani o ofertach kierowanych do kogokolwiek”.
Premier określił we wtorek artykuł „Gazety Wyborczej” jako „pełen dość piramidalnych insynuacji i konstrukcji”, odsyłając do oświadczenia banku w sprawie procedur podejmowania decyzji o sprzedaży nieruchomości.(PAP)
brw/ rbk/