Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii – powiedział w środę minister ds. energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie „jedną z wielu”.
Wright powiedział o swojej zakończonej we wtorek wizycie w Polsce podczas posiedzenia gabinetu prezydenta Donalda Trumpa w Białym Domu, mówiąc o sprzedaży amerykańskiego LNG oraz o podpisanej umowie dotyczącej budowy elektrowni jądrowej.
„Oni są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii i umożliwić własny wzrost gospodarczy dzięki bezpiecznej, niezawodnej i niedrogiej energii ze Stanów Zjednoczonych” – relacjonował minister.
Jak zaznaczył, elektrownia jądrowa w Polsce będzie pierwszą swojego typu zbudowaną w Europie, lecz „pierwszą z wielu”. Powiedział też, że podczas rozmów z przedstawicielami innych państw (Wright wziął udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza) wiele państw wyraziło zainteresowanie kupnem amerykańskiego gazu i że może on stać się największym towarem eksportowym USA.
„Przesłanie, które przekazałem Europie w moim przemówieniu, brzmi, że uwolnienie energii to sposób, w jaki czynisz swoje społeczeństwo bezpieczniejszym, bardziej zamożnym, bardziej wolnym, a ten rodzaj przesadnego alarmizmu klimatycznego nie pomaga środowisku naszego świata, ale zubaża ludzi, zmniejsza bezpieczeństwo twojego narodu i osłabia cię” – oświadczył Wright.
„Myślę, że to stały przekaz, który wielu z nas przy tym stole przyniosło Europie. Chcemy, żeby nasi przyjaciele w Europie powstali i podjęli działania” – dodał.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse-Bechtel podpisały 28 kwietnia umowę pomostową EDA (Engineering Development Agreement), ustalającą ramy dalszej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Podpisana w obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza energii USA Chrisa Wrighta umowa EDA obejmuje kontynuację prac projektowych. Jej podpisanie było konieczne w związku z wygaśnięciem na początku kwietnia kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract).
Zgodnie z obecnym harmonogramem wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r. Początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 r.(PAP)
osk/ ap/ ktl/