9.8 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Minister rolnictwa twierdzi, że „Zielony Ład” jest do zaakceptowania, wystarczy wyrzucić postulat ugorowania gruntów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Po zmianach i wycofaniu się Komisji Europejskiej z obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów Zielony Ład jest do zaakceptowania przez rolników – mówił w środę w Studiu PAP minister rolnictwa Czesław Siekierski.

„Zostawiliśmy ten Ład, po tych naszych uwagach i postulatach, które zostały w większości przyjęte w Komisji Europejskiej w bardzo szczątkowej formie (…) Ta forma jest ograniczona” – powiedział minister.

„Mój wniosek na unijnej Radzie Ministrów po raz kolejny dotyczył by odejść w tym roku od ugorowania jako obowiązującego systemu, a w przyszłości można by to wprowadzić jako ekoschematy, taką dobrowolność dla rolników którzy chcą i za to mieliby płacone” – zaznaczył Siekierski.
„Jeżeli KE cofnęłaby ten obowiązek ugorowania, to w mojej ocenie rolnicy Zielony Ład zaakceptują” – podkreślił. Zauważył, że rolnicy wiele zasad Zielonego Ładu stosują i stosowali od dawna.
Jak mówił, z drugiej strony KE zwraca uwagę, że Zielony Ład został zaakceptowany przez polski rząd – „tak, poprzedni rząd zaakceptował go nie zawsze konsultując z rolnikami, nie objaśniając rolnikom na czym to będzie polegało”.
„Była to pokazowa konsultacja bez merytorycznej głębi na czym Zielony Ład polega, bo rolnicy mieli by tu inne zdanie” – zaznaczył Siekierski.
Odejście od Zielonego Ładu jest jednym z postulatów rolników podczas odbywających się od kilku tygodni protestów w Polsce, ale także w innych krajach UE.
Europejski Zielony Ład wprowadza szereg wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa umożliwiających osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 procent areału ziemi pod uprawy ekologiczne. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

 

awy/ huw/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520