Pomoc polegająca na ustanowieniu maksymalnych cen energii elektrycznej na poziomie 785 zł za MWh kierowana jest do prawie wszystkich firm – powiedział we wtorek na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
„Kierujemy pomoc poprzez stałą cenę, taryfę (prądu – PAP) do wszystkich w zasadzie przedsiębiorców, ponieważ pamiętajmy, że mikro małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce to jest 99 proc. wszystkich przedsiębiorców. Czyli do 2 mln 300 tys. przedsiębiorców, bez względu na charakter prowadzonej działalności, kierujemy cenę stałą” – powiedział Buda.
Jak dodał, dzięki stałej taryfie zagwarantowana będzie przedsiębiorcom stabilność prowadzenia ich biznesów.
Minister poinformował też, że gwarantowany poziom ceny za energię będzie dotyczył 80 proc. zużycia energii przez przedsiębiorstwo, ponieważ takie są wymagania unijne.
Minister zapewnił jednocześnie, że maksymalną ceną energii będą objęte również firmy, które podpisały umowy z zakładami energetycznymi opiewające na wyższe stawki. (PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
Minister Moskwa: do 30 listopada podmioty wrażliwe mają złożyć oświadczenie ws. zamrożenia taryf
Do 30 listopada podmioty wrażliwe powinny złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii w sprawie zamrożenia taryf – powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Minister klimatu na konferencji prasowej podkreśliła, że rządowa tarcza pomocy jest największą tarczą w państwach Unii Europejskiej.
„Dla odbiorców indywidualnych ta taryfa G jest prosta w identyfikacji, na poziomie taryfikacji ta taryfa zostanie zamrożona; ćwiczenie na poziomie urzędu regulacji energetyki, absolutnie proste w wykonaniu, pewne w zabezpieczeniu odbiorców indywidualnych” – wskazała minister Moskwa.
Jak dodała, dla pozostałych odbiorców, czyli mikro-, małych- i średnich przedsiębiorstw oraz dla niezbędnych zadań własnych samorządów, ta taryfa również wyniesie 785 zł/MWh.
„Lista podmiotów, które wspieramy w cieple, w gazie, czyli szkoły, uczelnie, żłóbki, piecza zastępcza, spółdzielnie socjalne i wszystkie inne podmioty, które pracują z osobami wrażliwymi, z osobami niepełnosprawnymi, to również ta obniżona stawka 785” – wymieniła minister.
Anna Moskwa poinformowała, że wnioski należy składać do 30 listopada. „Do 30 listopada należy złożyć oświadczenie (…) do swojego dostawcy energii, że jest się takim podmiotem, że jest się szkołą, przedszkolem, żłobkiem, szpitalem” – podała minister.(PAP)
Premier: robimy wszystko, by gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa miały jak najniższe ceny energii
Robimy wszystko, by gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa miały jak najniższe ceny energii – zapewnił we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Pracujemy także nad anonsowaną wcześniej ustawą dotyczącą dystrybucji węgla – dodał.
Premier przypomniał, że „w całą Europę uderzył kryzys o zupełnie nieporównywalnych do wcześniejszych kryzysów proporcjach”.
„Mamy wspólnego wroga na Wschodzie, który nie tylko zaatakował Ukrainę, ale też zaatakował różnymi środkami całą Europę. Dbajmy o właściwy przekaz wspólnie, całej klasy politycznej – samorządowców i rządzących, opozycji i rządu RP, żeby mówić prawdę, jakie są przyczyny inflacji oraz wysokich cen energii elektrycznej” – zaapelował Morawiecki.
Jak mówił, rząd „stara się w porozumieniu z tymi, którzy chcą z nimi współpracować, proponować najlepsze rozwiązania, w myśl dewizy, która im przyświeca: nie ma takich rzeczy, które chowamy do szafy, udajemy, że nie da się ich rozwiązać; podejmujemy walkę ze wszystkimi tymi przeciwnościami losu, z którymi przychodzi się mierzyć wszystkim państwom w Europie”.
„Robimy wszystko, aby gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa miały jak najniższe ceny energii” – zapewnił premier.
Przekazał, że rząd „pracuje także nad anonsowaną wcześniej ustawą dotyczącą dystrybucji węgla”. „Dziś na ten temat również rozmawiałem z samorządowcami. Jest tutaj dużo więcej zgody, niż chcieliby niektórzy najbardziej wojowniczy samorządowcy, wskazywać. Sądzę, że dojdziemy tu do pełnego porozumienia z ogromną większością samorządów” – dodał szef rządu. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska, Ewa Wesołowska
ksi/ ewes/ pad/