18.1 C
Chicago
środa, 17 kwietnia, 2024

Miliony złotych w wątpliwy sprzęt podczas pandemii koronawirusa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W 2020 r. Ministerstwo Zdrowia przepłaciło nie tylko za podejrzane respiratory. Kupiło też tysiące pulsoksymetrów od handlarza perfumami i chińskie pompy infuzyjne po cenie kilkukrotnie wyższej od rynkowej – podaje wtorkowa „Gazeta Wyborcza”.

„Gazeta Wyborcza” poprosiła MZ o szczegółowe informacje na temat zakupów covidowych. Jak wynika z przekazanych danych, „w 2020 r. resort kupił sztuczne nerki renomowanych firm B.Braun (6 szt.) oraz Baxter (20 sztuk)”. „Problem w tym, że ich aparaty kosztują średnio 40-45 tys. zł. Tymczasem MZ zapłaciło za nie łącznie 2 mln 655 tys. zł, czyli ok. 100 tys. zł za sztukę” – zwraca uwagę gazeta.

Dziennik informuje, że „w Przedsiębiorstwie Elektroniki Profesjonalnej +IGEL+ resort zakupił 50 kardiomonitorów ICARD L”. „Według naszych rozmówców z branży medycznej nie jest to sprzęt najwyższej klasy, ale 443 tys. zł, jakie zapłaciło MZ, nie budzi ich zastrzeżeń. Budzi je za to zakup 960 pomp infuzyjnych i strzykawkowych od Przedsiębiorstwa Techniki Medycznej ANES-MED Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie” – stwierdza.
Dodaje, że „z danych dostępnych w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że spółka została zeń wykreślona”. „Jej strona internetowa jest nadal dostępna. W zakładce +O nas+ można przeczytać, że +specjalizuje się w doradztwie i dostawach urządzeń medycznych renomowanych firm+, a w dziale +oferta+ jest tylko jedno zdanie: +Od ponad 25 lat oferujemy nowoczesne urządzenia medyczne+. Żadnych danych o tym, jaki sprzęt i konkretnie jakich firm jest lub był w ofercie” – podkreśla „GW”.
MZ – czytamy – „poinformowało, że kupiło od ANES-MED chińskie pompy Biolight”. „Z danych dostępnych w internecie wynika, że kosztują ok. 4 tys. zł za sztukę. Tymczasem resort zapłacił za nie prawie 12 mln zł, czyli średnio 12 tys. zł za sztukę” – podaje gazeta. (PAP)

 

dap/ aszw/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520