Wielka Brytania wysłała w środę pierwszy samolot z pomocą humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy – poinformowało ministerstwo obrony. Od czasu wybuchu wojny między Hamasem a Izraelem brytyjski rząd ogłosił zwiększenie pomocy finansowej dla Palestyńczyków o 30 mln funtów.
Jak przekazano w wydanym oświadczeniu, samolot transportowy C-17 zabrał 21 ton pomocy dla ludności cywilnej w Strefie Gazy, w tym 76,8 tys. zestawów do opatrywania ran, 1350 filtrów do wody i 2560 lamp solarnych, a także przenośny magazyn do szybkiego montażu i dwa wózki widłowe, które można ustawić w pobliżu przejścia granicznego w Rafah, aby szybko reagować na potrzeby na miejscu.
Pomoc humanitarna będzie rozdzielana przez Egipski Czerwony Półksiężyc.
Jest to część pakietu pomocowego o wartości 30 mln funtów, ogłoszonego przez premiera Rishiego Sunaka już po wybuchu wojny między Hamasem a Izraelem. W zeszły poniedziałek poinformował on o przekazaniu 10 mln funtów na pomoc humanitarną dla palestyńskich cywilów w Strefie Gazy, zaś w ten poniedziałek dodał do tego kolejne 20 mln funtów. To razem ponad dwa razy więcej niż wynosiło zaplanowane na ten rok brytyjskie wsparcie finansowe dla palestyńskich terytoriów, bo przed wybuchem konfliktu przewidziano na ten cel 27 mln funtów. (PAP)
Biden: Izrael musi robić wszystko, by chronić cywilów w Strefie Gazy
Izrael musi zrobić wszystko, co w jego mocy, by chronić niewinnych cywilów w Strefie Gazy – oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden w Białym Domu podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Australii Anthonym Albanesem. Potępił zarazem ataki izraelskich osadników na Palestyńczyków i podkreślił konieczność zwiększenia przepływu pomocy humanitarnej dla mieszkańców Strefy Gazy.
Prezydent Biden stwierdził, że choć Hamas używa cywilów jako „żywych tarcz”, nie zmniejsza to obowiązku Izraela do dbania o los cywilów.
„Izrael musi zrobić wszystko, co w jego mocy, niezależnie od tego, jak to jest trudne, by chronić niewinnych cywilów” – powiedział Biden.
Stwierdził też, że konieczne jest zwiększenie przepływu pomocy dla mieszkańców Strefy Gazy, zaś po zakończeniu obecnego kryzysu konieczna będzie wizja trwałego pokoju, opartego na dwóch państwach.
Biden potępił ataki „ekstremistycznych” izraelskich osadników na Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu, oskarżając ich o „dolewanie oliwy do ognia” konfliktu.
„Oni atakują Palestyńczyków w miejscach, gdzie ci mają prawo być. To musi się zakończyć. Muszą zostać rozliczeni” – oznajmił prezydent USA.(PAP)
osk/ mal/